avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate scarlatvera7

Activitate scarlatvera7

Multumesc foarte mult pentru promtitudine si sfat, ar fi nemaipomenit sa fie de acord...
Insa cel care se ocupa de dosarul meu de execut mi-a spus sa le fac o adresa scrisa in acest sens, si ca raspunsul il voi primi in 1-2 saptamani, nu sa vin la firma, Credeti ca daca as solicita si ceea ce mi-ati spus in scris as avea asa o sansa?
am o creanta de aprox 71000 euro iar eventualii cumparatori au pana in suma de 50000 euro....

Multumesc mult

Am urmatoarea problema:
A avut loc a 3 a licitatie asupra unui teren - dosar executare silita - la care imobilul nu a fost vandut. Am niste potentiali clienti si am luat legatura cu firma de recuperare sa vad ce demersuri pot face pentru a recupera din creanta.
In urma discutiei mi s-a spus sa trimit o adresa prin care solicit eliberarea unui acord de vanzare, apoi sa merg la notar ptr. contr. de vanzare - cumparare.
Poblema este pretul care s-ar putea sa nu acopere in intregime datoria solicitata de firma de recuperare.
In aceasta situatie intreb: in urma vanzarii imobilul va fi degrevat de sarcini si se vor indrepta asupra altor bunuri sau nu? trebuie sa le spun cumparatorilor acest aspect. Multumesc
S-a stabilit termenul la care va avea loc licitatia in cazul unui teren ipotecat prin credit de nevoi personale.
As dori sa stiu daca exista posibilitatea de solicita amanarea acesstui termen si care este modul in care pot face acest lucru, pentru ca mai am foarte putin pana atunci, respectiv 02.11.2011, ora 12,00.
Răspuns la discuția INFO EXECUTARE SILITA

Daca s-a demarat dosarul de executare silita pentru ipoteca grad I pe teren, pana nu se executa la licitatie, cealalta proprietate cu uzufruct este luata in calcul de executor in acest moment ? Daca nu, se poate proteja cumva de executare silita, se poate vinde, sau ce actiuni as putea sa fac pentru a nu ajunge in situatia de a pierde si acest bun?

Va multumesc mult pentru raspunsuri
Răspuns la discuția INFO EXECUTARE SILITA


Puteti sa imi spuneti daca se poate executa silit cat este in viata tatal meu care are clauza de uzufruct viager?

Multumesc mult
Am facut un credit cu garantie ipotecara rang I asupra unui teren. In acest moment executarea silita s-a infiintat; deocamadata cu poprire asupra conturilor bancare.
Intrebare: Daca nu se acopera intreaga creanta prin toate etapele de executare silita, se poate extinde si asupra altei proprietati dobandite prin certificat de mostenitor de la ruda directa cu clauza de uzufruct viager?
Multumesc