avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate stelutaanuti

Activitate stelutaanuti

buna ziua,

verbal, da. vino sa le iei, ah.. nu le mai avem, dupa lichidare in octombrie cauta-ne!
de asta si intreb de baza legala, daca trebuie sa astept pana in oct, daca nu, voi face astazi mail, eventual scanez o cerere datata semnata catre ei, pt a ramane in scris.


Multumesc,
buna ziua,


este legal sa se lege de faptul ca inca nu am "lichidat" ar mai fi de achitat cateva zile pe septembrie; sau pot considera cele de mai sus aplicabile din momentul incheierii contractului?
plus cum pot "dovedi" refuzul? la telefon a fost totul ok, la fata locului s-au schimbat lucrurile.


Multumesc,
buna ziua,

am o situatie pe care as dori sa o abordez cu mai multe informatii dpdv legal (conform codului muncii).
am incheiat de curand colaboarea cu firma angajatoare; cu acordul partilor incepand cu data de 11.09; mi s-a comunicat telefonic ca pot veni sa ridic decizia de incetare, plus adeverinta de vechime.
datorita faptului ca din salariul pe luna trecuta lipseau undeva la 100 de lei si am cerut explicatii de calcul salarial (care mi-au fost refuzate); in momentul in care am ajuns sa ridic actele mi s-a comunicat ca nu au absolut nici un act pt mine ( sa revin in octombrie la lichidare), pers cu care vb telefonic era in "sedinta".
ideea e ca eu plec din tara, iar "luna" viitoare nu am cum sa mai ajung; unde mai pun ca nu mi s-a rasp cum mi s-a calculat salariul pe luna precedenta.
intrebari: cum pot constrange din punct de vedere legal sa primesc acele documente (si daca le pot primi prin posta).
daca ajuta sa fac un mail oficial in care sa solicit explicatii plus trimitere documente la adresa x.

multumesc pt raspunsuri.
numai bine!
buna ziua,

Mama mea detinea impreuna cu o matusa un teren agricol, practic pe actul de proprietate sunt mentionate amandoua.
Matusa este decedata de foarte multi ani, iar mama s-a hotarat sa isi vanda partea ei de proprietate (mentionez ca nimeni din partea matusei nu este interesat de dezbatere mostenire si /sau folosinta a terenului).
La notar i s-a spus ca poate vinde parte ce i se cuvine, la primarie i s-a comunicat ca datorita legii 17 din agricultura nu poate vinde terenul decat dupa dezbaterea mostenirii.

Am incercat sa caut pe net detalii despre aceasta lege, dar m-am pierdut in alte legi si termeni specifici.

Intrebarea mea, de ce nu poate vinde bucatica ei, atat timp cat este proprietar.

Multumesc,
Buna ziua,


Am ajuns in acest moment la Intampinare. Ma poate ajuta cineva cum as putea raspunde acesteia? poze : [ link extern ]

completari- in aceasta intampinare imi este gresit nr auto
-nu am cazier auto decat cu o amenda de parcare :)
Buna ziua,

Am depus deja o instiintare, completez ca pe procesul verbal este mentionat ca nu sunt de acord cu cele constatate.
Considerati ca mai este necesar sa mentionez si "Sarcina probei in plangerile contraventionale apartine agentului constatator nu dvs. Cititi cauza Anghel contra Romaniei. Desi a fost publicata in 2007 instantele nu o cunosc." ?

pot pune un atasament- o poza?
nu stiu exact daca am optiunea de upload.
Multumesc mult.
Stiti cumva ce procedura trebuie sa urmez pentru a depunde aceasta citatie? Se trimite prin posta? sau este necesar sa ma deplasez la Judecatorie?