avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate Harko

Activitate Harko

Buna ziua, in urma insultelor in fata colegilor, a incalcarii demnitatii in munca si abuzurilor privind modificarea in contractul individual de munca fara acordul meu m-am decis sa deschid un litigiu de munca insa nu stiu cum trebuie sa arate acea plangere pe care vreau sa o depun la tribunalul muncii. V-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta. Va multumesc anticipat, o zi buna!
Mi-am inregistrat sefa in repetate randuri cum ma insulta in fata colegilor deoarece eu refuz sa imi dau demisia, si ma acuza fara motiv de niste greseli pe care eu nu le recunosc si colegii mei sunt de partea mea. Ca urmare o prima masura pe care a luat-o pentru a imi da demisia este o hartie pe care ma obligat sa o semnez prin care imi scade zece10% din salar (nu am semnat). A doua masura a fos sa imi puna parola pe calculatorul societatii, drept urmare stateam cu mainile in san toata ziua deoarece activitatea pe care o realizam se baza 100% pe calculator. A urmat apoi amenintari cum ca nu ma plateste sa stau degeaba si m-a pus sa spal geamurile societatii. Bineinteles ca am refuzat pentru ca eu nici macar nu mi-am vazut fisa postului niciodata. Vazand ca nu mi-am dat demisia a venit cu un act aditional la contractul individual de munca prin care vrea sa imi scada norma de lucru de la 8 ore/pe zi la 1 ora/zi. Eu nu am semnat nimic si ma gandesc sa deschid un litigiu de munca avand in vedere ca nu mi-a dat nici salariul si am inregistrat pe telefon toate aceste abuzuri. Intrebarea este daca pot fi luate ca proba in instanta. Va multumesc anticipat
Buna Ziua,
As avea si eu o intrebare in legatura cu drepturile salariaţilor concediaţi mai exact am lucrat la o firma 9 luni de zile apoi mau anuntat ca firma isi retrage activitatea la punctul de llucru la care am lucrat si am semnat un preaviz de 20 de zile lucratoare.
Momentan sunt in preaviz. As vrea sa stiu daca sunt obligati sami dea un fel de salar compensatorie sau ceva de genu si daca da ce acte trebuie intocmite pentru ca eu sa am garantia ca ma vor plati?
Multumesc anticipat pentrut ajutor:)