avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate markyballer

Activitate markyballer

Buna ziua,

Am fost astazi la sucursala BRD de la Unirii pentru a inchide contul si mare mi-a fost surprinderea cand am aflat ca figurez cu minus 87 RON. Spun ca am fost surprins pentru ca in urma cu 2 saptamani figuram cu o datorie de 8 ron. Cand am cerut mai multe informatii la ghiseu de unde am datoria asa mare mi-au explicat ce s-a intamplat..

In data de 5 Iulie 2014 am facut o tranzactie prin POS care a fost realizata in sistem abia in data de 18 Iulie. Tot in data de 18 Iulie am retras toti banii de la un atm (suma care nu era actualizata cu tranzactia de mai sus) iar acum cei de la BRD considera ca trebuie sa le restitui banii acestia.

Eu consider ca aceasta intamplare este o eroare a sistemelor informatice ale BRD si primul gand este sa nu le dau niciun ban. Voi ce credeti?

Multumesc anticipat

P.S: As dori sa inchid contul si sa termin ,,colaborarea'' cu aceasta banca cat mai repede.
Am primit si decizia de concediere : incepand cu data de azi inceteaza contractul individual de munca in conformitate cu prevederile art 61 lit (a) din legea nr 53/2003 Codul Muncii actualizat.

ART. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de
persoana salariatului în următoarele situaţii:
a) în cazul în care salariatul a săvârşit o abatere grava sau abateri
repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite
prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil
sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinară;

INTREBARE: Este posibil sa am sanse de castig la un eventual proces cu aceasta firma?
Este posibil sa fiu demis fara un termen de preaviz? (in aceasta decizie este trecut doar ca de astazi nu mai sunt angajatul firmei)

Multumesc anticipat
persoana de la ru a refuzat sa imi primeasca cererea motivand ca se stie deja ca nu pot sa imi desfasor activitatea daca nu am laptop si telefon si ca mai bine astept decizia managementului care este posibil sa fie anuntata undeva pe luni. Ca varianta mi-a propus sa trimit eu acesta cerere prin curier la firma si astfel nu trebuie sa aiba nr de inregistrare pe ea..
ai unde dau acesta solicitare? seful vine din Franta abia luni. daca o predau la resurse umane este ok? multumesc
De vineri cand mi-au si dat vestea excluderii din firma mi-au luat si laptopul cu telefonul mobil. Ieri am facut presiuni sa aflu care este decizia lor (le-am comunicat ca accept doar intelegerea de ambele parti cu 3 salarii compensatorii altfel sa ma concedieze ei) iar patronul ezita sa imi comunice ce varianta alege. In conditiile date eu ma prezint in continuare la birou insa fara laptop si mobil imi este cam greu sa lucrez..Exista o posibiliate ca ei sa invoce faptul ca nu mi-am terminat proiectele in care eram angrenat in cele doua zile care au trecut fara laptop si mobil? Cat ar trebui sa mai astept de la ei o decizie finala in acest caz?


Multumesc
Multumesc pentru raspunsul promt.

Daca merg pe varianta a doua si accept sa fiu concediat pe motiv disciplinar vreau sa solicit la proces reintegrarea in functia detinuta si sa fiu compensat cu plata drepturilor salariale de care sunt privat (pentru cate luni se poate cere in instanta acest lucru?).

Stiu ca nu sunt toate detaliile trecute in acest post insa vreau sa stiu daca pot avea sanse de castig intr-un eventual proces cu aceasta firma.
Buna seara,

Acum o saptamana am avut un schimb de injurii cu una dintre colegele mele de la munca. Dupa ce seful nostru a organizat o cercetare disciplinara si ne-a ascultat versiunile fiecaruia a decis ca eu voi fi exclus din firma(fara preaviz fara nimic). Vreau sa precizez ca lucrez la aceasta firma de 5 luni si este prima mea abatere disciplinara. Am doua variante: intelegerea de ambele parti in care fiecare isi vede de drumul lui sau sa ma demita si sa imi treaca in cartea de munca acesta abatere disciplinara. Vreau sa le intentez un proces insa nu stiu daca am sanse reale de castig.

Ce varianta sa aleg?
Este rentabil sa le deschid un proces? (durata procesului si costurile)


Ma simt foarte jicnit de atitudinea firmei fata de mine mai ales ca nu sunt o persoana conflictuala si un simplu advertisment ar fi ajutat ambele parti.


Multumesc anticipat pentru ajutor


Garajul doresc sa il cumpar pe numele meu. Nu am infiintata nicio firma si nici nu intentionez chiar daca am introdus acest anunt la rubrica societati comerciale. Garajul se afla la parterul unei vile si langa se mai afla inca un garaj. Eu vreau sa ii instalez un grup sanitar si sa il renovez in asa fel incat sa il pot da la inchiriere cat mai repede. De asemenea vreau sa mai ciupesc inca 2m patrati din fata garajului prin mutarea usii exact la marginea cu balconul vecinului de deasupra. Am nevoie de aprobare de la vecinul respectiv?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Am intentia sa cumpar un garaj din sectorul doi de la parterul unei vile. Vreau sa stiu cam de ce acte am nevoie pentru a putea transforma acest garaj in spatiu comercial. Am nevoie de aprobare din partea locatarilor din vila respectiva sau o autorizatie de constructie de la primarie ar fi de ajuns.

Multumesc anticipat