avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate nasu_georgica

Activitate nasu_georgica

Buna ziua,
Am fost condamnat definit, de curtea de apel, la 7 ani de inchisoare in luna decembrie 2014 in Romania.
De 5 ani eu locuiesc in strainatate si singurul domiciliu este tot in strainatate, in Romania numai am domiciliu.
Am anuntat autoritatilor romane noua mea adresa.
In luna martie am fost retinut 24h, pentru executarea mandatului, care dupa verificare era trimis de tribunal si nu de curtea de apel. In concluzie am fost lasat sa plec.
Dupa 4 saptamani am fost chemat in fata judecatorului. Acesta avea la dosar hartiile doveditoare de la curtea de apel, ca este definitiv si trebuie executat. Acum mandaul era in regula.
Judecatorul a acceptat mandatul si eu am facut apel.
Acum astept sa fixeze data pentru apel care va fi definitiv.
Intre timp m-am cautat pe interpol si sunt acolo la WANTED PERSONS
Daca voi fi trimis in Romania pentru executarea pedepsei ma va afecta pentru:
Eliberarea conditionata dupa executarea jumatatii din pedeapsa?
Voi face anii intregi, adica 12 luni la an in loc de 8 luni la an?
Mentionez ca eu nu m-am sustras, doar mi-am asteptat mandatul. Politia cand a venit ma gasit acasa si nu a necesitat cautarea mea.
Va multumesc pentru raspuns
Buna ziua
Am fost condamnat intr-un dosar penal, pentru inselaciune, la 7 ani inchisoare si 5 ani de pedeapsa complementara in luna OCTOMBRIE 2013, dupa vechiul Cod Penal. înşelăciune prevăz. de art. 215 al. 1,2,3,5 C.pena
Am facut Apel si am termen in Maritie 2014. Dupa Noul Cod Penal pedeapsa sa micsorat de la 2 la 5 si pentru consecinte deosebit de grave este de la 3 la 7 ani.

Ce sanse credeti ca am la o suspendare sau dupa Noul Cod Penal la ce pedeapsa cu inchisoare sa ma astept?

Daca se judeca Apelul ma poate retine direct chiar daca ramane in pronuntare?

Mai pot cere o amanare pentru angajarea unui aparator ales, se va aproba? Tinand cont ca am mai cerut asta odata in 2009 cand a ajuns dosarul la judecatorie!

Tinand cont ca judecatorii nu au anuntat partile vatamate despre pedeapsa care am primit-o in prima instanta, se poate numi viciu de procedura si rejudecarea dosarului sau doar un nou termen pentru citarea partilor vatamate.
Spun asta ca poate partile vatamate nu sunt de acord cu pedeapsa pe care am primit-o si vor sa faca recurs!

Va multumesc anticipat
George




buna ziua!

am o masina cu motor de 2800cmc si de anul asta platesc la primarie taxa, 2 000 RON. La sfarsitul anului asta vreau sa o radiez sa nu mai platesc taxa asta imensa.
Dar intrebarea mea este: daca o radiez si dupa un an (de exemplu) vreau sa o inmatriculez platesc TAXA DE PRIMA INMATRICULARE????

VA multumesc pentru raspuns