avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Interpol- executare pedeapsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Interpol- executare pedeapsa

Buna ziua,
Am fost condamnat definit, de curtea de apel, la 7 ani de inchisoare in luna decembrie 2014 in Romania.
De 5 ani eu locuiesc in strainatate si singurul domiciliu este tot in strainatate, in Romania numai am domiciliu.
Am anuntat autoritatilor romane noua mea adresa.
In luna martie am fost retinut 24h, pentru executarea mandatului, care dupa verificare era trimis de tribunal si nu de curtea de apel. In concluzie am fost lasat sa plec.
Dupa 4 saptamani am fost chemat in fata judecatorului. Acesta avea la dosar hartiile doveditoare de la curtea de apel, ca este definitiv si trebuie executat. Acum mandaul era in regula.
Judecatorul a acceptat mandatul si eu am facut apel.
Acum astept sa fixeze data pentru apel care va fi definitiv.
Intre timp m-am cautat pe interpol si sunt acolo la WANTED PERSONS
Daca voi fi trimis in Romania pentru executarea pedepsei ma va afecta pentru:
Eliberarea conditionata dupa executarea jumatatii din pedeapsa?
Voi face anii intregi, adica 12 luni la an in loc de 8 luni la an?
Mentionez ca eu nu m-am sustras, doar mi-am asteptat mandatul. Politia cand a venit ma gasit acasa si nu a necesitat cautarea mea.
Va multumesc pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 01:58, 2 Aprilie 2015
Buna seara!

Nu va afecteaza pentru liberarea conditionata...

Cu stima.
Este foarte posibil ca statul roman sa considere ca v-ati sustras de la executarea pedepsei.
Veti beneficia de aceleasi drepturi ca orice detinut roman daca veti fi extradat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rejudecare dupa extradare nicu_75 nicu_75 Buna ziua! Am fost retinut in baza unui mandat de arestare european in luna iunie 2013, fiind condamnat in 2004 la 10 ani de inchisoare cu executare(sentinta ... (vezi toată discuția)
Prescriptia executarii pedepsei - mandat de arestare european val123 val123 BUNA ZIUA. O CUNOSTINTA A FOST CONDAMNATA LA 7 ANI DE INCHISOARE ,HOTARARE CE A RAMAS DEFINITIVA IN AUGUST 2000.DE ATUNCI SI PANA IN PREZENT A PLECAT DIN TARA ... (vezi toată discuția)
Sustragere de la executarea pedepsei- extradare? alex f alex f Buna. Un prieten a condus un autovehicul neinmatriculat fara a posedă permis de conducere și a primit 2 ani si 4 luni inchisoare cu executare. S-a sustras de ... (vezi toată discuția)