avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate firemanmihai

Activitate firemanmihai

Răspuns la discuția Amenda din cauza casatoriei
Va multumesc tuturor pentru sfaturile dv deosebite, mi-ati fost de mare ajutor cu respect firemanmihai
Răspuns la discuția Amenda din cauza casatoriei
te rog sa nu te superi dar si zilele de Sambata si Duminica sunt luate in considerare in cele 15 zile si zilele de sarbatoare legale de craciun si de anul nou
Buna ziua, tuturor celor care sunt dedicacati acestui site. Va rog sa ma ajutati cu anumite lamuri legat de urmatoare situatie. Fratele meu Viorel s-a insurarat acum recent pe data de 21 dec 2014 si el si sotia lui si-au schimbat numele proprii unul luand de la celalat numele si urmand sa anunte serviciul de evidenta populatiei cum este normal. Dar acolo s-a trezit ca trebuie sa plateasca si el si sotia lui 40 de lei de fiecare. Timpul a fost foarte scurt pt ei deoarece au urmat sarbatorile de iarna si au urmat cateva zile libere pentru bugetari coform legislatiei in vigoare. Va rog sa imi spuneti daca a fost legal cele comunicate mai sus ? Ce pot sa fac ? Mentionez ca procesul verbal de contraventie este intocmit pe data de 13/01/2014 motivarea in procesul verbal este Nerespectarea in termen legal pt prelucrarea numelui in urma casatoriei. Pe procesul verbal este taiat pe sectiunea de avertisment. S-a amendat conf OUG 97/2005 19 al 2 lit b art 43/b dar la articol nu se vede bine. Va rog daca se poate un raspuns prompt in vederea solutionarii acestui caz. Cu ii de multumiri firemanmihai
Stimati utilizatori al acestui site de specialite juridica. Numele meu este Mihai N si sunt aici cu dv in dorinta de ajuta niste tineri proneviti din Centrele de Plasament (Case de Copii). Am niste prieteni care sunt intr-una din Centrele de Plasament din Romania care se confrunta cu una din problemele mari ai statului roman: prietenul meu este in clasa XII si a dat examenul de bac dar nu a reusit sa treaca la una din materii, asa ca directorul Centrului de Plasament i-a spus prietenului meu ca mai are o sansa sa isi dea restanta la materia la care a picat si daca nu va reusi are 2(doua) variante ori pleaca din Centru de Plasament ori ramane acolo(in Centru de Plasament) si va trebui sa plateasca 80% pentru cazarea care zice ca ii ofera. Va rog sa ma ajuti este legal asa ceva sau cum se procedeaza cu tinerii proveniti din Centrele din Plasament din punct de vedere legal, poti sa il scoti numai asa pe strada sau trebuie sa il sprijine cu un loc de munca sau o chirie. Mentionez ca acest Centru de Plasament este din Oradea si a fost luat de catre o fundatie crestina pe o perioada de 3 din care a trecut 2 ani, dar de cand a fost luat acest Centru de plasament de la Statul roman catre aceasta fundatie foarte multi tineri care au implinit varsta de 18 ani nu au reusit sa termine scoala cu o diploma si iau scos din centru de plasament din dorinta de a nu vedea prea multe ce se intampla cu banii care sunt trimisi de la anumite persoane sau fundatii si se vrea sa ramana numai copii mici varsta 3-16. Va rog politicos persoanelor care doresc sa ma ajute cu aceasta problema sa imi trimita un raspuns cat mai repede posibil deoarece este foarte important raspunsurile dv ca sa pot sa ii ajut pe acesti tineri in aceasta situatie. aceasata este adresa mea de e-mail firemanmihai@yahoo.com si daca se poate sa imi trimiteti raspuns si la aceasta adresa va rog mult. Cu stima si respect Mihai
RESPECTELE MELE:
Buna sunt Mihai am facut scoala militara de pompieri in perioada 2004- 2006. Datorita asa zisa criza financiara am plecat de curand din sistem prin demisie nemai putand sa respect angajamentul fata de M.A.I.(Ministerul Administratiei si Internelor) semnat de catre mine ca dupa absolvirea scolii voi servi M.A.I. timp de 10 ani. Am lucrat 5 ani si am plecat si au mai ramas inca 5 ani din contract. Eu sunt plecat in Europa si nu ma mai aflu pe teritoriul Romaniei. Datorita faptului ca mai am de plata cam aprox 8500 RON eu pot sa ma intorc in tara sau voi fii retinut la vamapt suma respectiva ce o datorez fiscului. Cine ma poate ajuta cu informatii daca se poate la adresa firemanmihai@yahoo.com cu respect Mihai