avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate daianab

Activitate daianab

Răspuns la discuția drum de acces
este un drum privat,fiecare dintre cei care avem acolo parcele,am lasat toti o cota parte din propriul teren pt a avea drum de accesavem plan cadastral pe el,iar in vecinatate inca nu si-a construit nimeni
Răspuns la discuția drum de acces
o lege dupa care sa ma ghidez,ca sa stiu ce sa vb la primarie,nu este?
Răspuns la discuția drum de acces
sunteti sigur?
Discuție drum de acces
buna ziua.am un teren pe care vreau sa construiesc o casa,am ajuns la faza cu nomenclatura stradala.terenul e impartit in mai multe parcele,in dreapta sunt doua parcele,iar in stanga sunt trei parcele. pe mijloc s-a lasat de fiecare dintre cei care au parcele acolo un drum de acces(fiecare a lasat o cota parte din teren),pt care exista estras CF.drumul are o latime de 4m,iar lungimea este de circa 80m. intrebarea mea este daca acest drum este suficient de lat,pt ca cei de la primarie mi-ai zis ca nu o sa primesc autorizatie de constructie pt ca ar trebui sa fie de 8m.puteti sa-mi spuneti ceva despre acest aspect? va multumesc:)
Răspuns la discuția Munca la patroni
Multumesc pt raspunsuri.Fiecare dintre noi cred ca isi cunosc drepturile,dar din pacate nu ne sunt respectate.Patronii isi bat joc de oamenii,si daca vrei a iti pastrezi locul de munca trebuie sa faci cum zic ei.Oricum nu mi se pare normal sa prestez doua meserii si sa ma plateasca doar pt una,si cu minimul pe economie.
Răspuns la discuția Munca la patroni
da asa stiam si eu,dar ei iti spun altceva si te trimit la ,, plimbare,,...de fisa a postului nici nu poate fi vorba ca nu ne-a dat
Buna ziua As vrea sa stiu daca sunt angajata la o firma privata pe un anume post,patronul poate dispune de mine dupa bunul plac obligandu-ma sa fac si alta meserie in afara celei care este trecuta in CIM? Va multumesc
Răspuns la discuția drum acces
la actele facute de topograf,la cele de la notariat Vecinul meu are terenul din mostenire sau mai bine zis din sccesiunea dupa un parinte,pamantul este pe numele lui si in acte are si el lasat cota de drum,acum daca si-l trece intravilan,poate renunta la drum,pt ca daca renunta pe mine ma afecteaza
Răspuns la discuția drum acces
conventia a fost doar verbala,dar toate actelesunt facute cu acces la drum
Discuție drum acces
Buna seara doresc si eu daca se poate sa-mi dati o solutie la problema mea.Am un teren obtinut prin donatie,este intr0o fundatura ca sa zic asa,nu este chiar la drumul public,langa terenul meu,mai sunt si altele.Toti cei care avem terenuri acolo am fost de acord sa lasam fiecare din terenul lui,o cota parte pt drum de acces.Mentionez ca atunci cand mi-a fost donat terenul a fost extravilan.Am facut toate demersurile pt a fi pe numele meu,apoi terenul a intrat in intravilan.Alte demersuri,alti bani.Le-am facut si pe acelea,ba chiar si un proiect de casa.Problema e ca unul din vecini vrea sa isi treaca si el terenul in intravilan,dar el nu mai este de acord sa lase cota parte din drum,el avand acces din drumul public.Este un teren impartit in doua si fiecare dintre vecini am fost de acord sa lasam cate 2 m ,pt a vea un drum de 4m.Acum dupa ce am facut atatea si trebuie sa imi depun proiectul pt aprobare de constructie la primarie,cum sa ma descurc cu drumul? Daca imi poate spune cineva cum ar trebui sa procedez mai departe,un sfat ceva,va rog. Va multumesc