avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei_I

Activitate Andrei_I

Nu am numarul de dosar, doar numarul sentintei, am fost la tribunal si au gasit o sentinta similara, dar nu era ce imi trebuia mie.
Aveti dreptate, mi-au zis ca oricum trebuia sa redactez o cerere "bine" motivata pentru care doresc copie de pe sentinta respectiva, dar nu am mai facut-o deoarece nu era cazul.
In fapt, este vorba despre o adresa din partea unei autoritati a statului, in care aceasta mentiona aceasta sentinta ca exemplu in motivarea raspunsului lor.
O zi buna!
Am inteles, o sa incerc asa. Va multumesc!
Buna ziua,

Doresc sa gasesc o sentinta civila mai veche (1994) pronunata de catre Tribunalul Bucuresti intr-un dosar in materie comerciala. Unde ar trebui sa ma interesez? Am inteles ceva despre biblioteca avocatilor, daca aveti cunostinta despre aceasta modalitate, sau oricare alta, va rog sa ma indrumati.

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția curator pentru minor
Perfect. Va multumesc pentru raspuns, o zi frumoasa!
Buna ziua.

As dori sa aflu ce trebuie facut pentru numirea unui curator pentru un minor, scopul fiind dobandirea unui imobil, iar curator va fi alta persoana decat parintele/parintii, mai exact cumnatul sotului.
Mentionez ca minorul locuieste in sectorul 3, dar cei de la judecatorie - biroul de informatii nu au stiut ce procedura trebuie sa urmez.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția fraude internet
Ma intereseaza in general ce legi reglementeaza infractiunile informatice, mai departe ma descurc sa lucrez pe ele. Eu nu gasisem decat in codul penal cate ceva.
Va multumesc pentru raspunsuri.
O zi buna!
Discuție fraude internet
Buna ziua

Ma intereseaza ce lege/legi reglementeaza fraudele pe internet, in speta oferirea de date false.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția pensie alimentara
Va multumesc pentru raspunsuri, o zi buna va doresc !
Răspuns la discuția pensie alimentara
Va multumesc pentru raspuns.
Referitor la ultima parte, nu are infiintata poprire pe salariu, deoarece nu am solicitat acest lucru in instanta. Din acest motiv am precizat ca trebuie sa trimit o adresa la locul de munca, impreuna cu sentinta in copie legalizata , prin care sa solicit sa i se retina lunar sumele dispuse prin hotarare.
Inca o intrebare as avea, au trecut 2 luni de la pronuntarea sentintei, timp in care am asteptat comunicarea. Cum sa procedez cu suma restanta, se poate opri toata deodata, sau se va opri pe mai multe luni, pana se va ajunge la zi ?
Buna ziua!
Am o hotarare data de catre judecatorie, irevocabila pe divort. Cand se implineste termenul de apel pentru celelalte capete de cerere, cel care ma intereseaza pe mine fiind "pensie de intretinere minor", hotararea trebuie legalizata sau investita ?
De asemenea, dupa acest pas trebuie sa merg cu hotararea legalizata/investita la un executor pentru a o pune in executare , sau este de ajuns sa o anexez la o adresa catre locul de munca al fostei sotii ?
Multumesc anticipat !