Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua!
Am o hotarare data de catre judecatorie, irevocabila pe divort. Cand se implineste termenul de apel pentru celelalte capete de cerere, cel care ma intereseaza pe mine fiind "pensie de intretinere minor", hotararea trebuie legalizata sau investita ?
De asemenea, dupa acest pas trebuie sa merg cu hotararea legalizata/investita la un executor pentru a o pune in executare , sau este de ajuns sa o anexez la o adresa catre locul de munca al fostei sotii ?
Multumesc anticipat !
Conform art.278 C.pr.civila, hotararile date in prima instanta sunt executorii de drept printre altele si sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere ptr.copii. Deci, nu va intereseaza daca s-a implinit sau nu termenul de apel. In plus, conform art.453 alin.2 Cod pr.civila, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere ptr copii, cand executarea se face asupra salariului, infiintarea popririi se dispune de instanta de fond, din oficiu. Deci, daca platitorul pensiei de intretinere e salariat, are deja infiintata poprirea pe salariu la solicitarea directa a instantei, deci nu aveti nevoie de executor.
Va multumesc pentru raspuns.
Referitor la ultima parte, nu are infiintata poprire pe salariu, deoarece nu am solicitat acest lucru in instanta. Din acest motiv am precizat ca trebuie sa trimit o adresa la locul de munca, impreuna cu sentinta in copie legalizata , prin care sa solicit sa i se retina lunar sumele dispuse prin hotarare.
Inca o intrebare as avea, au trecut 2 luni de la pronuntarea sentintei, timp in care am asteptat comunicarea. Cum sa procedez cu suma restanta, se poate opri toata deodata, sau se va opri pe mai multe luni, pana se va ajunge la zi ?
Andrei_I, utilizator
Nu trimiteti dv nici o adresa la locul de munca al fostului sot.Faceti cerere catre instanta care a pronuntat hotararea si solicitati ca instanta sa trimita ordonanta de infiintare a popririi. Sumele vor fi retinute de catre angajator incepand cu data dispusa in ordonanta de infiintare a popririi.
Va multumesc pentru raspunsuri, o zi buna va doresc !