avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate tincostache

Activitate tincostache

Buna ziua


Referitor la punctul 3 din ultima mea interventie cu acelasi titlu doresc sa vin cu o situatie concreta. Anul trecut, din motive obiective, am ajuns sa fiu restantier la intretinere cu o suma de aproximativ 20 milioane lei vechi. Am primit o citatie-somatie (lipita pe usa apartamentului) din partea asociatiei si a unei case da avocatura, prin care eram somat sa platesc suma restanta plus penalizarile cuvenite, ceea ce am si facut, ajungad la zi cu intretinerea. In urmatoarea luna insa, in cuantumul sumei de intretinere curenta, a fost introdusa si o suma de 2,5 milioane. Am primit explicatie ca suma reprezinta cheltuielile asociatie catre casa de avocatura. Din pacate nu am facut nici un demers sa rezolv aceasta situatie, considerand ca ma costa mai mult un avocat decat suma respectiva. Cred in continuare ca nu a fost legal cum s-a procedat. Ce puteam face si daca dupa aproximativ 10 luni mai pot face ceva.
Va multumesc,
T Costache
Buna ziua

Fiind profan in probleme juridice va rog sa ma lamuriti in trei probleme.
1. Asociatia de proprieteri (locatari) este sau nu obligata sa instiinteze proprietarul
care este dator la intretinere,ca urmeaza sa fie actionat in justitie?
2. Ce inseamna a fi actionat in justitie?
3. Care aste algoritmul actiunii de judecata din punct de vedere al asociatiei si din punct de vedere al datornicului?
Va multumesc,
T. Costache
Buna ziua! Sunt pensionar pe caz de boala, grad 3. Doresc sa ma angazjez cu 4 ore pe zi. Pot lucra o zi 8 ore si a doua zi libera, astfel incat sa nu depasesc 80 de ore pe luna?