Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Somatie catre datornic
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Somatie catre datornic

Buna ziua

Referitor la punctul 3 din ultima mea interventie cu acelasi titlu doresc sa vin cu o situatie concreta. Anul trecut, din motive obiective, am ajuns sa fiu restantier la intretinere cu o suma de aproximativ 20 milioane lei vechi. Am primit o citatie-somatie (lipita pe usa apartamentului) din partea asociatiei si a unei case da avocatura, prin care eram somat sa platesc suma restanta plus penalizarile cuvenite, ceea ce am si facut, ajungad la zi cu intretinerea. In urmatoarea luna insa, in cuantumul sumei de intretinere curenta, a fost introdusa si o suma de 2,5 milioane. Am primit explicatie ca suma reprezinta cheltuielile asociatie catre casa de avocatura. Din pacate nu am facut nici un demers sa rezolv aceasta situatie, considerand ca ma costa mai mult un avocat decat suma respectiva. Cred in continuare ca nu a fost legal cum s-a procedat. Ce puteam face si daca dupa aproximativ 10 luni mai pot face ceva.
Va multumesc,
T Costache
Interventie moderator

Va rog sa continuati discutia acolo unde ati lasat-o, in topicul pe care l-ati deschis anterior.