avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1526 soluții astăzi
Forum Activitate Catavel

Activitate Catavel

Răspuns la discuția Ma simt amenintat de un vecin....
Am avut o problema cu dumnealui in trecut(vara trecuta cand am fost in vacanta),cu un teren de care el se foloseste pentru a ajunge la terenul lui.L-am atentionat cand s-a apucat sa construiasca ziduri si sa planteze copaci,spunandu-i ca acesta este terenul meu si nu il las sa faca nici o constructie.De atunci m-a aminintat ca nu mai termin facultatea,ca are grija el sa fie asa si ca o sa am eu probleme cu el(atunci au fost vreo 4 martori).De atunci nu ma mai baga in seama,dar acum o luna a trecut din nou cu masina pe langa cotul meu,eu fiind pe trotuar si in aceasta seara a virat cu intentie catre mine. Deci chiar vreau sa fac ceva deoarece simt ca vrea sa-mi faca rau neaparat... nu stiu de ce se teme de mine,ca il voi actiona in judecata si ii voi darama zidurile sau nu stiu de ce... Am o stare de temere continua... Va multumesc pentru raspunsuri si imi cer scuze pentru scris,dar sunt stresat total ... O seara buna va doresc !!
Daca nu ma feream ma lovea garantat,deoarece drumul de pe strada mea este cu o singura banda si pe margine o bordura mica.Eu am intrat pe bordura si m-am lipit de gardul unui vecin.

Buna seara.Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac in situatia in care ma simt amenintat de un vecin.In aceasta seara trecand pe strada pe care locuiesc ,vecinul meu cand a trecut cu masina a virat intentionat catre mine bagandu-ma aproape in gardul de pe marginea drumul.Din fericire am reusit sa ma feresc.Tin sa mentionez ca este a doua oara cand patesc acest lucru si de data aceasta am si un martor care a vazut intreaga scena... Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac,ce fel de plangere si unde.Va multumesc. O seara buna tuturor !!
Multumesc pentru raspuns.Sper sa nu pierd pensia,ca am de gand sa continui studiile si daca nu acumulez creditele.
Buna ziua.Momentan sunt beneficiarul unei pensii de urmas dupa tatal meu.As dori sa intreb daca mai pot sa beneficiez de aceasta pensie in cazul in care la toamna voi aduce adeverinta de pe acelasi an(anul 2 facultate),in cazul in care nu acumulez creditele pentru a promova anul si raman stationar? Multumesc anticipat pentru raspuns !
Răspuns la discuția Problema cu propritatea.
Multumesc pentru raspuns !
Buna seara!
Am o problema cu un vecin.Problema consta in faptul ca mama l-a lasat pe vecinul meu,acum 3 ani, sa mute gardul din fata casei mele cu cativa metrii mai inauntru pentru a putea sa intre acesta cu masina.Tin sa mentionez ca nu s-a facut act de nici un fel,a fost doar o intelegere,pentru a-i lasa destul loc sa ii incapa masina.Acum respectivul pretinde ca terenul este proprieteatea lui si a inceput sa construiasca borduri,sa puna pomi si sa isi mute poarta.As dori sa mi se spuna cum sa procedez,comit vreo infractiune daca mut gardul inapoi unde era?Vreau sa zic ca respectivul vecin este fost politist(comandant sau ceva de genul) actual jurist... si cand i-am atras atentia acesta m-a amenintat ca nu mai imi termin facultatea si ca daca mut gardul 1cm comit nu stiu ce infractiune... Multumesc anticipat !