avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta17

Activitate nicoleta17

Sora mea a deschis o actiune pentru anularea acelui act,Cred ca vrea sa se foloseasca de faptul ca mama a fost operata in urma unui accident vascular in ianuarie 2011.Actul a fost facut in 2015 si notarul a solicitat un document de la medicina legala care sa ateste faptul ca mama este in deplinatatea facultatilor mentale.
Buna ziua.Noi suntem 4 frati.Mama,unic proprietar al unui apartament,a facut contract de intretinere mie si unei surori.Ceilalti doi frati pot anula actul in vreun fel?
Mulțumesc.
Multumesc,stiam ca are voie sa obtina pana la o anumita suma din alte activitati, dar vroiam sa stiu sigur conditiile.
Buna ziua,
Fetita mea e studenta si beneficiaza de pensie de urmas de pe urma tatalui.Ea ar dori sa isi gaseasca un loc de munca part-time.Intrebarea mea e daca are voie si care sunt conditiile.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
Eu, impreuna cu sora mea am dobandit prin contract de intretinere in cote egale apartamentul mamei noastre.In prezent sora mea locuieste in apartament cu mama si ar vrea sa obtina un credit la banca(cu ipoteca) pentru a-mi plati jumatatea mea si sa ramana unic proprietar.Este posibil avand in vedere ca mama este in viata?
Răspuns la discuția Despagubire RCA-taxe
Ea a facut un contract cu o firma numita CENTRUL EUROPEAN DE DESPAGUBIRI care o reprezinta la negocierile cu firma de asigurari.In contract e prevazut 32%+tva-comisionul firmei
dar ei calculeaza tva la toata suma primita ca despagubire.E corect asa sau tva se aplica doar la suma lor?Va rog sa ma lamuriti.
Răspuns la discuția Regulament admitere facultate
Facultatea nu este de acord sa platesc primul an de studii la Asistenta Medicala,vor sa opteze copilul la Medicina Taxa.E absurd.Dupa ce legi ne ghidam?
Buna dimineata,
Mama mea a fost victima intr-un accident de circulatie acum un an,avand nevoie de 80 zile de ingrijiri medicale .Acum urmeaza sa primeasca o suma de bani despagubire de la RCA.As dori sa-mi spuneti ce taxe se platesc din aceasta suma(impozit,tva).