Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament dobandit cu contract intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament dobandit cu contract intretinere

Buna ziua,
Eu, impreuna cu sora mea am dobandit prin contract de intretinere in cote egale apartamentul mamei noastre.In prezent sora mea locuieste in apartament cu mama si ar vrea sa obtina un credit la banca(cu ipoteca) pentru a-mi plati jumatatea mea si sa ramana unic proprietar.Este posibil avand in vedere ca mama este in viata?
Da, este posibil, cu urmatoarele precizari: daca prin contractul de intretinere nu se interzice instrainarea (adica daca contractul nu este afectat de o clauza de inalienabilitate); daca mama nu se opune, ba mai mult, ar trebui sa fie in mod expres de acord; si nu in ultimul rand, obligatia dvs de a acorda intretinere mamei va subzista conform contractului de intretinere, chiar si dupa ce se realizeaza vanzarea catre sora dvs.
Multumesc pentru raspuns.