avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela41

Activitate mihaela41

Buna ziua!
Care compartiment ar trebui sa urmareasca daca un contract de achizitie este depasit : compartimentul de achizitii care a facut contractul sau contabilitatea unde sunt inregistrate facturile aferente contractului?
Contabilul are aceasta obligatie?
Va rog sa ma ajutati cu incadrarea in clasificatia bugetara a papucilor si halatelor de unica folosinta ,daca e bine sau nu la 20.05.01 .
Multumesc
Multumesc.
Detectoarele de gaze dintr-o institutie publica se incadreaza la obiecte de inventar sau sunt la investitii? Si instalarea acestora la ce articol bugetar se incadreaza?
Multumesc.
Răspuns la discuția Articole bugetare
Multumesc dar vroiam o detaliere a acestor articole bugetare( ce si cum incadram ceea ce achizitionam)
Va rog sa imi spuneti unde pot gasi o detaliere a fiecarui articol bugetar pe aliniate. Am unul de pe site-ul mfinante.ro dar mi-ar trebui mult mai detaliat.
Multumesc anticipat.
Discuție Viza CFP
Pe factura fiscala care intra in unitate se pune viza CFP inainte de inregistrarea in contabilitate ?E ceva ce nu inteleg in Ordinele CFP si in ALOP di poate ma lamureste cineva.
Exista vreo incompatibilitate(ilegalitate) intre functia de casier si cea de la achizitii publice?
Se poate ocupa o persoana de cele doua functii?
Cum se inregistreaza a contraventie in contabilitatea unei institutii publice ,fiind platita din contul de venituri ale institutiei?
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati intr-o problema.In luna decembrie a anului trecut am achitat o factura de la articol bugetar de reparatii curente.Anul acesta s-a constatat ca factura era cu obiecte de inventar si trebuia achitata de la articolul respectiv.Anul a fost inchis.Acum,in luna februarie se poate face o nota de storno la respectiva factura?Ce se afecteaza din exercitiul financiar care a trecut?Pot inregistra obiectele de inventar acum desi ele sunt aduse in decembrie?Multumesc anticipat!