avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate signyournamec

Activitate signyournamec

Răspuns la discuția intabulare
In extrasul de carte funciara sunt trecuti mostenitorii conform sunccesiunii si cumparatorii. In cazul asta, cum e normal sa se faca acum, in 2017, intabularea?
Discuție intabulare
Buna ziua, e vorba despre o casa al carei proprietar a decedat. Sotia acestuia, cat timp a mai fost in viata, si-a vandut partea nepotilor. Acum decedata si ea, trebuie intabilata casa. In succesiune sunt 3 mostenitori (2 copii + 1 nepoata) si cumparatorii (ceilalti nepoti).
1. E normal sa se faca intabularea pe decedat ptr ca acesta a edificat casa?
2. Daca nu, se face direct pe mostenitori? Si doar pe mostenitori? Cumparatorii unde apar?
Multumesc.
Buna ziua,

nu se gaseste o sentinta civila conform careia bunica isi primeste numele adevaratului sau tata. certificatul de nastere nu i a fost modificat la vremea respectiva, iar acum e in situatia de a nu-si putea demonstra numele si de a pierde mostenirea. ce ramane de facut? imi puteti recomanda pe cineva in Timisoara care sa ne ajute? va multumesc.
Buna ziua,
doresc sa stiu daca se mai poate face ceva in cazul urmator fara interventie in instanta. Problema este ca bunica apare in certificatul de nastere cu numele barbatului de care nu a fost divortata mama sa inainte de a o naste si inregistra. Chiar daca pe verso scrie ca tatal adevarat este x si se face trimitere la o anumita anexa, in arhiva e de negasit acea anexa. Au fost la stare civila, la judecatorie, la arhiva, si la primar care a spus ca nu poate face nimic fara o baza legala. In buletin si in orice alt act, bunica apare cu numele tatalui biologic. Toata incalceala asta a devenit problematica de abia acuma ptr ca e in cadrul unei dezmembrari, iar notarul a zis ca nu actioneaza pana nu se rectifica situatia. Ce variante de rezolvare exista? Multumesc.
Răspuns la discuția legea 221/2009
buna ziua. as dori sa stiu daca nu-i prea tarziu ptr initierea procesului in legatura cu aceasta lege, avand in vedere ca am inteles ca ar fi valabila pana in 12 iunie 2012. multumesc.