Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare

Buna ziua, e vorba despre o casa al carei proprietar a decedat. Sotia acestuia, cat timp a mai fost in viata, si-a vandut partea nepotilor. Acum decedata si ea, trebuie intabilata casa. In succesiune sunt 3 mostenitori (2 copii + 1 nepoata) si cumparatorii (ceilalti nepoti).
1. E normal sa se faca intabularea pe decedat ptr ca acesta a edificat casa?
2. Daca nu, se face direct pe mostenitori? Si doar pe mostenitori? Cumparatorii unde apar?
Multumesc.
1. Da, este normal. Cat timp nu s-a dezbatut succesiunea si implicit nu s-a transmis proprietatea, din punct de vedere legal proprietar ramane defunctul.
2. Nu se face nimic "direct". Trebuie sa existe un act oficial (de la notar sau instanta) ori certificat de msotenitor, ori contract de vanzare cumparare.
In extrasul de carte funciara sunt trecuti mostenitorii conform sunccesiunii si cumparatorii. In cazul asta, cum e normal sa se faca acum, in 2017, intabularea?
Pentru lamurirea situatiei trebuie sa fie cunoscut exact un extras de carte funciara persoanele care sunt intabulate si cota fiecaruia, apoi perfectate actele pentru cuccesiunea dupa defuncta.
Pai daca aveti extras de carte funciara, inseamna ca s-a facut intabularea pe numele persoanelor din extras. Cititi, ca sunt mentionate si cotele lor si actele care au stat la baza intabularii.