avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate mihai_adrian

Activitate mihai_adrian

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Imi sunt de mare folos.
Motive sunt multe. Unul din ele este ca la un moment dat m-a amenintat ca va pleca cu copilul si cu amantul in strainatate, iar eu nu voi mai vedea copilul.
Este vorba numai de o plecare in concediu.
Buna ziua.
Am si eu o situatie. Am divortat, si in urma divortului instanta a hotarat custodia comuna a copilului cu domiciliul la mama. Fosta sotie m-a sunat sa-mi spuna sa merg la notar pentru a-i face o procura sa poate iesi cu copilul (minor) din tara. Eu nu sunt de acord cu acest lucru. Are vreo cale legala prin care ma poate obliga sa-i fac acea procura?
Răspuns la discuția Vanzare autoturism
O sa incerc cu declaratia. Mai stiu pe cineva care se scazuse cu masina asa. Daca nu, ramane instanta.
Răspuns la discuția Vanzare autoturism
ynocentta a scris:

Varianta mai rapida este incheiere de declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti bunul mobil,ca urmare a tranzactionarii acestuia
In baza declaratiei notariale,a cerererii de radiere pe proprie raspundere,autoritatea fiscala va dispune radierea auto de pe rolul dv fiscal ulterior achitarii eventualelor debite in urmarire

Multumesc mult. Raspunsul asta m-a linistit. :D
Răspuns la discuția Vanzare autoturism
gi-jane2 a scris:

ba exact asta este, va trebui sa il chemati in judecata ca hotararea ce se va pronunta sa tina loc de act de vanzare si sa plateasca impozit de la data vanzarii.



Stiam ca se poate face o declaratie notariala pe proprie raspundere. Speram sa pot evita instanta
Buna ziua.
Recent am vandut un autoturism si am convenit cu cumparatorul sa facem actele ulterior. Numai ca acum cel ce a cumparat masina nu mai vrea sa facem actele. Ce pot face eu acum pentru a scoate masina din evidentele Directiei de taxe si impozite? Care este calea cea mai simpla?
Pun intrebarile astea pentru ca sper ca singur solutie nu este instanta.
Multumesc.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Ei deja locuiesc impreuna. Nu se pune problema de frauda.
Din cate am citit, dupa casatorie, sotul trebuie sa obtina permis de sedere in Romania. Numai ca nu stiu cat dureaza formalitatile astea, pentru ca ei vor sa se intoarca in Romania destul de repede dupa casatorie.