avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters216620

Activitate ContSters216620

daca eu nu lucrez,si sunt divortata de sotul,sunt acasa cu un minor de 1 anisor si 2 luni ,dar nu locuim impreuna,are cumva obligatia sa imi achite si mie o suma de intretinere?Mentionez, daca este aplicata legea?
Răspuns la discuția Ma da afara din casa cu copilul
Parintii mei sunt din Oras Calarasi si as putea merge la dansii,dar as vrea intai sa incerc sa fac tot ce imi sta in putere si sa obtin si eu un drept la casa.Mentionez nu sa ii cer ceva sa nu poata avea ocazia sa ne dea afara ,ptr ca sigur cand se va gasi cumparator o va face.Of,.Pe aceasta casa nu este de cat un contract facut la primarie nimic altceva .nu carte funciara ni cadastru nu nimic.Deci ce as putea face sa sal tin pe loc macar pana face fata 2 anisori ,deoarece apoi o duc la gradi.Si inca ceva va rog... Dar eu pot sa nu accept sa divortez?Se poate?


Răspuns la discuția abandon copil
Ave-ti sansa dar numai cu 1 sau 2 martori,deoarece copilul ia fost incredintat mamei,Succes
Răspuns la discuția Ma da afara din casa cu copilul
multumesc mult.Dar pot merge cu acele acte fara el sa pot face ceva?
sunt casatorita doar la starea civila cu sotul..Cand lam cunoscut el detinea casa.Akm avem si un copil,o fetita de 1 an si 2 luni,nu ne mai intelegem iar el vrea divort.Vrea sa vanda casa si pe mine cu copilul sa ne dea efectiv in strada,nu-l intereseaza.Casa este in com Pantelimon,pe teren concesionat.Eu ce drepturi as avea sau ce pot sa fac ptr ca nu am unde sa merg. VA ROG DIN INIMA CA DE LA PARINTE LA PARINTE SA MA AJUTATI.Nu am nici venit de cat alocatia fetei si la acest moment de mult timp mananc cei gatesc si iei,ptr ca nu am de unde.
as vrea sa stiu daca se mai acorda indemnizatia ptr primul copil la nastere?de la primarie si daca da cat?si pe ce perioada
De 4 luni de zile ma confrunt cu o problema destul de deranjata ptr mine .Am o vecina pe aceeasi strada cu mine care ma insulta aproape in fiecare zi de geaba,ma dracuie din curte ma face cum ii vine la gura.vreau sa stiu daca pot sai dau in judecata sa imi plateasca daune morale,vreau sa le inchid gura de finitiv.Cum sa procedez?si ce sanse am?