avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate tuilleries

Activitate tuilleries

Buna ziua. Eu am carte de identitate provizorie, cu termen de expirare 9.mai 2024. Nu am trecuta adresa pe ea, deoarece eu locuiesc in apartamentul varului meu si acesta este plecat in strainatate. Am avut resedinta in acest apartament pentru un an, care a expirat pe 9 mai 2023.
Varul meu m-a luat in spatiu pentru un an. Nu stiu cand va mai putea veni in tara.
As dori sa stiu daca pot calatori in Uniunea Europeana cu aceasta carte de identitate provizorie fara adresa pe ea. Scrie numai localitatea. Mi s-a spus ca sunt noile reglementari legislative.
Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua. Am o intrebare mai morbida, dar face parte din viata.
Dupa ce nu voi mai fi, as dori sa donez organele. Sunt sanatoasa, dar nu se stie niciodata si consider ca este bine sa iti faci ordine in viata. Am 2 baieti, care nu tin legatura. Cel mic este aproape de mine, cel mare a ales sa uite de mine. Este alta problema. Cel mic stie de aceasta dorinta a mea si este de acord. Am inteles din ceea ce am citit ca este nevoie de acordul apartinatorilor pentru a se face donare de organe.
Intrebarea mea este daca cel mare nu este de acord...ce se intampla? Ar fi bine sa merg la un notar sa fac un act in acest sens?
Multumesc si va doresc o saptamana linistita.
Multumesc!
Buna ziua.
Va rog sa ma indrumati : unde pot depune o sesizare privind tratamentul aplicat clientilor de catre o banca? Sunt purtata cu vorba de la centrala la agentia locala, pentru restituirea unei sume (16 CHF). Nu sunt multi, dar sunt ai mei.
Multumesc.
Buna ziua. La multi ani!
Stiu ca s-a aprobat tacit in senat (in luna decembrie 2022),initiativa conform careia pragul de impozitare a pensiilor sa se ridice de la 2000 la 3000 lei.
As dori sa stiu daca s-a aprobat si s-a publicat in Monitorul Oficial si astfel sa intre in vigoare de la 1 ianuarie 2023.
Multumesc!
Buna ziua. Va rog un raspuns.
Buna ziua.
O persoana este pensionata la limita de varsta in anul 2018 dintr-o institutie de stat. A facut cerere sa mai ramana in serviciu, dar i-a fost respinsa. A stat acasa la pensie si a dat institutia in judecata. A castigat procesul, a fost reangajata pe acelasi post si acum primeste si pensie si salariu. I-au fost returnati si salariile restante.
Este legal sa incaseze si pensie si salariu de la stat?
Si sunt multe alte persoane care incaseaza si pensie de limita de varsta si salariul de la stat.
Va rog frumos sa imi dati si temeiul legal al raspunsului. Am avut o discutie cu o persoana si as vrea sa ma lamuresc.
Multumesc tare mult!
Buna ziua. Cum s-ar aplica noua lege a facturarii consumului de energie electrica in urmatoarea situatie: o persoana are domiciliul intr-o locatie unde a fost luata in spatiu de catre proprietar. La adresa figureaza atat proprietarul, cat si persoana luata in spatiu. Proprietarul nu locuieste in Romania.
Multumesc!
Buna ziua. As dori sa stiu daca pentru a declara adresa de resedinta este suficient contractul de comodat incheiat intre mine si proprietarul locuintei unde stau, sau este necesar un contract de inchiriere? Daca da, acesta trebuie inregistrat la ANAF pentru a fi valid?
Pana acum (de 11 ani) am avut carte de identitate provizorie eliberata pentru un an, unde adresa de domiciliu era trecuta la fostul meu apartament. De anul acesta legea s-a schimbat si pe noua carte de identitate tot provizorie, scrie "fara locuinta". Nu am stiut acest lucru si acum trebuie sa rezolv problema. Proprietarul apartamentului unde stau este stabilit in Spania de mult timp si cand vine in tara sta numai cateva zile, asa ca nu este timp sa mergem la Evidenta populatiei pentru a da declaratia de luare in spatiu.
As dori sfatul dv.avizat, pentru ca pe siteul evidentei populatiei este trecuta numai declaratia de luare in spatiu pentru declararea adresei.
Multumesc!