avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1934 soluții astăzi
Forum Activitate carmenred

Activitate carmenred

multumesc pentru raspuns.o alta mamica(verisoara mea) a avut o amenda RATB neachitata si luna trecuta mi-a spus ca a primit indemnizatia micsorata exact cu acea suma.cum vi se pare acest lucru?nu se incadreaza in niciuna din categoriile de mai sus.eu cred ca se mai fac si abuzuri,sincer..
potrivit noilor reglementari,statul poate suspenda ajutoarele catre persoanele fizice care au datorii.intrebarea mea este urmatoarea:am o persoana fizica autorizata radiata inca din luna februarie 2007 iar anul trecut(2011)mi-a sosit o hartie de la administratia financiara cum ca as avea un debit de achitat,desi la data inchiderii pf figuram cu 0 datorii.Nu am achitat o astfel de aberatie in valoare de 500 ron.Sunt in pericol sa mi se suspende dreptul la indemnizatie sau alocatie copil ptr.acest fapt?
Care sunt categoriile de datorii care intra in mana recuperatorilor de la Fisc?
multumesc mult ptr.raspunsuri.
dar vroiam sa va intreb:in situatia in care angajata gravida nu mai este primita inapoi la servici dupa perioada de concediu ptr ingrijire copil cum se procedeaza?
daca in decursul celor 2 ani de stat acasa mai fac un copil,ce se intampla dupa expirarea acestui termen?iau in continuare indemnizatie ptr cel de-al doilea copil chiar daca eu nu m-am intors la servici?dar daca doar raman insarcinata in decursul celor doi ani si copilul se naste dupa expirarea acestui termen?practic daca nu ma intorc la servici..mai am dreptul la indemnizatie?
Răspuns la discuția Custodie unica vs custodie comuna
poate raspunsul dnei emila ar trebui sa va dea de gandit...legea sau codul nu reprezinta intotdeauna ceea ce este mai bine pentru o persoana.fiecare caz este unic si trebuie analizat cu chibzuinta de un judecator,nu este fair-play din partea dvs.sa dati pur si simplu raspunsuri cu da sau nu fara sa va ganditi la particularitatea cazurilor.
cateodata trebuie sa mai gandim si uman...
Discuție custodie minor
buna ziua.situatia mea arata cam asa:sunt necasatorita,traiam in "uniune consensuala"cu un barbat cu care am un copil foarte mic.copilul este declarat de tata.nu as dori sa ma trezesc cu surprize intr-o zi si sa imi ia cineva custodia copilului sau sa ma tarasca intr-o sala de judecata pentru asa ceva.intrebarea mea este:cum pot preveni acest lucru?este un lucru sigur ca un minor aflat doar in grija mamei si neprovenit dintr-o casatorie ii ramane sigur in custodie?sau ar trebui sa fac ceva,sa actionez eu pe o cale legala si sa obtin doar eu custodia lui?
Răspuns la discuția accesorii de plata pfa
imi cer scuze ca va deranjez din nou,dar mai am o intrebare:ce se poate intampla daca nu platesc acest impozit?(oricum nu am de unde sa il platesc si penalitatile curg zilnic ma gandesc).se poate prescrie acest debit dupa o perioada?
Răspuns la discuția accesorii de plata pfa
va multumesc pentru ajutor.dar penalitatile se refera la o regularizare de impozit calculata dupa perioada in care eu mi-am inchis pfa.vi se pare in ordine acest lucru?sa ne inchidem activitatea si sa ne trezim cu astfel de aberatii de plata?
Răspuns la discuția accesorii de plata pfa
firma respectiva la care lucram ne virau pe card tuturor pfa suma de bani necesara impozitului si noi apoi aduceam justificarea ca am utilizat banii respectivi in scopul platii impozitului prin chitanta data de la Administratie
buna ziua.la inceputul anului 2007 mi-am inchis scurta activitate de pfa,iar la data radierii persoanei fizice toate impozitele erau platite la zi(conform chitante),obtinand chiar confirmarea verbala a inspectorului de strada de la administratia financiara sector 5 ca figuram cu 0 datorii.Anul acesta,m-am trezit cu o hartiuta de plata de la administratie ca mi-au calculat accesorii de plata la un impozit neplatit in 2008.rezolvarea mi s-a parut extrem de simpla :m-am dus la admin,le-am explicat ca eu eram radiata din 2007 si...surpriza!sunt radiata dar mi s-a calculat in 2008 o diferenta de impozit de plata ptr 2007(!) si intre timp mi s-au calculat si penalizari si uite asa..am ajuns la o suma halucinanta de plata pe care nu am cum sa o platesc vreodata deoarece am fost pfa pe norma de venit si transele de impozit anuale erau uriase dar erau platite in acea vreme de firma la care lucram si care ma obligase de fapt sa ma infiintez ca pfa.
am depus la registratura la admin.o cerere de anulare a acelui debit de plata care mi se pare total abuziv si probabil a ramas fara ecou.un sfat va roge unde scot camasa?cum trebuie procedat in continuare caci doamnele simpatice de la adminstratia financiara mi-au spus ca degeaba scriu cererea ba chiar citez:"ce atata investigatie cucoana,puneti mana si platiti impozitul".
o alta speta legata de acest subiect:eu nu am primit niciodata hartia cu pricina in 2008 sau vreodata cu instiintarea platii impozitului iar la admin.mi s-a spus ca figureaza ca am primit-o cu confirmare de primire.cum demonstrez ca nu am primit asa ceva si ca poate..a semnat vecinul? eu in acea perioada locuiam in alta parte desi domiciliul din buletin corespundea cu adresa de corespondenta a plicului din cate am inteles.am vreo sansa sa o scot la capat in vreun fel?si daca nu platesc acest impozit abuziv ce se intampla?