avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate mary70

Activitate mary70

Buna ziua,
am o intrebare si m-as bucura daca cineva dintre domnii avocati mi-ar da un raspuns.
Unchiul meu fratele mamei a dobindit in anul 1945 de la reforma agrara o casa si 2 terenuri. In anul 1947 s-a casatorit insa nu a avut copii.
In anul 1985 unchiul meu a murit raminind in casa sotia lui. Mama a murit si ea dupa 3 luni. Nici matusa si nici eu nu am deschis suchesiunea dupa unchi. Matusa fara a ma anunta a vindut casa si cele 2 terenuri in 1995 facindu-se un act de vindere -cumparare doar cu martori fara notar. Cumparatorii s-au intabulat printr-o hotarire judecatoreasca in anul 2008. Cumparatorii s-au folosit de 2 martori care au declarat fals ca matusa a dobindit casa si terenul prin usucapiune de 30 de ani. Instanta le-a cerut cumparatorilor adeverinta de rol fiscal a matisii pentru a se dovedi usucapiunea de 30 de ani insa ei nu au depus aceasta adeverinta la dosar. De 3 luni a murit matusa. Din adeverinta de rol fiscal scoasa de mine rezulta ca matusa a platit impozitul pe casa si terenuri doar 4 ani pe numele ei si nu 30 de ani ca sa fie o uzucapiune de 30 de ani. Fiind singura mostenitoare in viata dupa unchi as dori sa dezbat succesiunea. Avocatul meu a cerut in instanta atasarea dosarului prin care s-au intabulat cumparatorii cu ajutorul hotaririi judecatoresti iar avocata lor a refuzat acest lucru sub pretext ca cumparatorii nu sint mostenitori si a invocat exceptia. Ce posibilitate as mai avea sa ajung la cest dosar ca sa pot face dovada ca cumparatorii au semnat in locul matusei (citatie, contract declaratie ) pentru a putea face dovada ca ei au dus instanrta in eroare? M-ar interesa sa stiu daca mai am o sansa sa obtin mostenirea dupa unchiul meu si cum ar trebui sa procedez. Cred ca o sa am nevoe de inca un avocat cu toate ca am unul. Va multumesc


Discuție Succesiune

Buna ziua,
am o intrebare si m-as bucura daca cineva dintre domnii avocati mi-ar da un raspuns.
Unchiul meu fratele mamei a dobindit in anul 1945 de la reforma agrara o casa si 2 terenuri. In anul 1947 s-a casatorit insa nu a avut copii.
In anul 1985 unchiul meu a murit raminind in casa sotia lui. Nici matusa si nici eu nu am deschis suchesiunea dupa unchi. In anul 1995 matusa fara sa ma anunta a vindut casa si cele 2 terenuri facindu-se un act de vindere -cumparare doar cu martori fara notar. Cumparatorii s-au intabulat printr-o hotarire judecatoreasca in anul 2008. Cumparatorii s-au folosit de 2 martori care au declarat fals ca matusa a dobindit casa si terenul prin usucapiune de 30 de ani. Instanta le-a cerut cumparatorilor adeverinta de rol fiscal a matisii pentru a se dovedi usucapiunea de 30 de ani insa ei nu au depus aceasta adeverinta la dosar. De 3 luni a murit matusa. Din adeverinta de rol fiscal scoasa de mine rezulta ca matusa a platit impozitul pe casa si terenuri doar 4 ani pe numele ei si nu 30 de ani ca sa fie o uzucapiune de 30 de ani. Fiind singura mostenitoare in viata dupa unchi as dori sa dezbat succesiunea. M-ar interesa sa stiu daca mai am o sansa sa obtin mostenirea dupa unchiul meu si cum ar trebui sa procedez. Va multumesc


Discuție Succesiune
Buna ziua,
am o intrebare si m-as bucura daca cineva dintre domnii avocati mi-ar da un raspuns.
Unchiul meu fratele mamei a dobindit in anul 1945 de la reforma agrara o casa si 2 terenuri. In anul 1947 s-a casatorit insa nu a avut copii.
In anul 1985 unchiul meu a murit raminind in casa sotia lui. Nici matusa si nici eu nu am deschis suchesiunea dupa unchi. In anul 1995 matusa fara sa ma anunta a vindut casa si cele 2 terenuri facindu-se un act de vindere -cumparare doar cu martori fara notar. Cumparatorii s-au intabulat printr-o hotarire judecatoreasca in anul 2008. Cumparatorii s-au folosit de 2 martori care au declarat fals ca matusa a dobindit casa si terenul prin usucapiune de 30 de ani. Instanta le-a cerut cumparatorilor adeverinta de rol fiscal a matisii pentru a se dovedi usucapiunea de 30 de ani insa ei nu au depus aceasta adeverinta la dosar. De 3 luni a murit matusa. Din adeverinta de rol fiscal scoasa de mine rezulta ca matusa a platit impozitul pe casa si terenuri doar 4 ani pe numele ei si nu 30 de ani ca sa fie o uzucapiune de 30 de ani. Fiind singura mostenitoare in viata dupa unchi as dori sa dezbat succesiunea. M-ar interesa sa stiu daca mai am o sansa sa obtin mostenirea dupa unchiul meu si cum ar trebui sa procedez. Va multumesc
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sint disperata. In 1997 am cumparat o casa cu teren de la o vaduva. Sotul ei murise in 1985. Casa si terenul cumparat de mine au fost dobindite de sotul ei de la reforma agrara in 1945. Titlul de proprietate din 1945 al sotului ei se afla la mine. Aceasta vaduva nu a facut
succesiunea dupa sot iar acum o nepoata al sotului dupa spora lui singura lui ruda in viata inafara de sotia lui vrea sa deschida succesiunea dupa unchiul ei acum dupa 26 ani. Vaduva de la care am cumparat casa si terenul are acum peste 90 de ani si este bolnava. Va rog sa-mi spuneti daca mai pot sa-mi intabulez casa si terenul pentru care de 14 ani platesc impozit. Mai are dreptul nepoata la mostenire? Va multumesc. Ma puteti contacta pe email: maria197032@yahoo.com