Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
am o intrebare si m-as bucura daca cineva dintre domnii avocati mi-ar da un raspuns.
Unchiul meu fratele mamei a dobindit in anul 1945 de la reforma agrara o casa si 2 terenuri. In anul 1947 s-a casatorit insa nu a avut copii.
In anul 1985 unchiul meu a murit raminind in casa sotia lui. Nici matusa si nici eu nu am deschis suchesiunea dupa unchi. In anul 1995 matusa fara sa ma anunta a vindut casa si cele 2 terenuri facindu-se un act de vindere -cumparare doar cu martori fara notar. Cumparatorii s-au intabulat printr-o hotarire judecatoreasca in anul 2008. Cumparatorii s-au folosit de 2 martori care au declarat fals ca matusa a dobindit casa si terenul prin usucapiune de 30 de ani. Instanta le-a cerut cumparatorilor adeverinta de rol fiscal a matisii pentru a se dovedi usucapiunea de 30 de ani insa ei nu au depus aceasta adeverinta la dosar. De 3 luni a murit matusa. Din adeverinta de rol fiscal scoasa de mine rezulta ca matusa a platit impozitul pe casa si terenuri doar 4 ani pe numele ei si nu 30 de ani ca sa fie o uzucapiune de 30 de ani. Fiind singura mostenitoare in viata dupa unchi as dori sa dezbat succesiunea. M-ar interesa sa stiu daca mai am o sansa sa obtin mostenirea dupa unchiul meu si cum ar trebui sa procedez. Va multumesc

Parerea mea este ca se poate, apelati la un avocat.
sansele dvs sunt aproape de zero.
Cu mult sub 0.