avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate linaababy

Activitate linaababy

Buna ziua,
Ma confrunt cu o mica problema. Eu si prietenul meu am cumparat o masina in leasing pe numele acestuia. Leasingul se termina luna aceasta si ar trebui sa facem transferul de propietate pe numele lui. Problema ar fi ca dorim sa trecem masina in propietate comuna si nu stiu daca exista o forma legala de a face acest lucru. Va rog sa ne sfatuiti. Multumim
Nu stiu daca ati mai intalinit situatia urmatoare, dar va rog sa ma sfatuiti pentru a lua o decizie cat mai buna. Mama mea, a primit de curand o hartie de executare silita pentru o suma de bani, reprezentand taxele de judecata pentru un proces inaintat de ea in anul 2005 impotriva unor persoane. problema este ca mama mea este plecata din tara din 2003, nu a dat pe nimeni in judecata si nici nu cunoaste persoanele respecitive. Toata situatie este foarte ciudata si nu stiu cum sa procedez mai eles ca hotararea este una definitiva. Este posibil asa ceva?
Răspuns la discuția eliberare apartament si boxa
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Dansii au avut un titlu de mostenitor asupra imobilului, iar pe acesta nu se face nici o referire la boxa ci doar la cota indiviza din partile si dependintele imobilului de natura comuna si asupra terenului de sub constructie.
Buna ziua,
am o mica-mare problema cu fostii propietari ai apartamentului recent cumparat de mine, in contractul de vanzare am stabilit data de eliberare a apartamentui pe data de 15 iunie si verbal ca dansii sa plateasca intretinerea la apt doar luna mai inclusiv. In acest moment ei sunt restanti la intretinere pe lunile aprilie si mai si boxa de la subsol inca nu au eliberat-o, sub pretextul ca aceasta nu apare in ctr de vanzare-cumparare deci eu nu am nici un drept asupra acesteia. Intrebarea mea este, daca au dreptate in privinta boxei si cum pot sa ii constrang legal sa plateasca intretinerea fara sa fie nevoie sa ii dau in judecata. Multumesc