avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate adriana20

Activitate adriana20

sotul meu e condamnat pe art.174-175 alin.1 lit. i ,si a primit o pedeapsa de 8 ani.dat fiind faptul ca in noul cod penal lit.i din art 175 ( omorul calificat in loc public) nu mai exista si devenind omor simplu,poate beneficia de legea mai favorabila? si daca da, cum trebuie sa procedeze? va multumesc anticipat:worthy:
as vrea sa imi spuneti va rog ce incadrare are omorul calificat in public in noul cod penal care intra in vigoare pe 1 feb 2014.va multumesc.
buna ziua.as vrea sa stiu daca un inculpat care a fost condamnat la 12 ani si nu a beneficiat de art.320 poate beneficia in recursul de la bucuresti.si daca se poate cum se aplica legea?se recalculeaza cei 12 ani de condamnare?va multumesc si astept raspuns.
Discuție drept penal
as dori sa stiu daca se poate beneficia de art.320 daca fapta a fost facuta in 2009,iar acum inculpatul este la recurs la curtea suprema?(tin sa precizez ca inculpatul nu a fost intrebat in nici o instanta daca doreste sa i se aplice art.320)
Discuție nume de familie
as vrea sa stiu daca imi pot schimba numele din cauza unor probleme in familie.sa iau numele bunicii mele?
Răspuns la discuția omor calificat in public
va multumesc mult!
as vrea sa stiu cand va intra in vigoare noul cod penal.ma intereseaza cum se va pedepsi omorul calificat in public.persoana in cauza este la prima abatere si circumstamtele nu sunt deosebit de grave.nu a detinut nici un fel de arma alba.si a recunoscut fapta de prima oara,sa predat singur, a platit o pate din daunele morale.si daca se demonstreaza ca victima a murit de la prima cazatura la pamant,se poate schimba incadrarea de la omor calificat la LCM??va multumesc anticipat.astept raspuns:worthy: