avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra222

Activitate alexandra222

Zile libere platite pe perioada vacantei impuse 1-5 noiembrie ,se platesc sau nu?
Mulțumesc
Multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Concediul medical nu inseamna zile libere. ....pe durata acestui aveti primi indemnizatia aferenta acestuia.

Lucrez in sanatate...si imi sunt platite zilele libere,pt supravegherea copilului sub 12 ani,nu pot sa imi iau libere.
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Pe durata concediului medical nu primiti asa ceva, ci indemnizatia de concediu medical.

Buna
Zilele libere platite pt supravegherea copiilor sub 12 ani,in cuantum 75% din salar se da si cand esti pe concediul medical? (Izolare si post covid 100% platit)
Pe concediu de odihna si concediu fara salar am citit.
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
In data de 14 Mai 2020 m-am intors la munca,dupa concediu crestere copil.
Lucrez într-un spital suport covid.
Pot beneficia de cei 2500 lei daca nu am decat 2 zile lucrate pe starea de urgenta?
Ieri au dat restul de bani ,personalului care nu a primit in primavara.,dar eu nu am primit.
Multumesc pt eventualul raspuns.
Discuție Legea 19/2020
Buna ziua,am o nelămurire, în ceea ce privește legea 19 /2020,privind acordarea de zile libere pt copii,aceasta lege se aplica până la urmă si pe perioada vacanței de vară?
Unii zic ca da ,alții zic ca nu....Va rog sa ma ajutati in aceasta privinta.
Multumesc
De ce in fata notarului si nu in fata poliției?

Ionut.ion a scris:

Atunci mergeti la notar si asterneti pe hartie pretentiile dvs. ( decontare spitalizare, tratamente, eventuala lipsa de la serviciu, daune morale ca v-a lasat in sant si a fugit, dvs. putand suferi diferite complicatii...)

Da...

Am fost sunata ca are nevoie de o hartie făcută la notar daca am pretenții sau nu... Nu am fost încă la notar...de asta as vrea sa stiu ce sa fac... Mulțumesc

-Apăsați pe Răspunde, nu pe Citează, când vreți să publicați un nou mesaj-
Buna ziua...În urma cu aproximativ 2 luni am fost victima unui accident rutier (pieton)...vinovatul băut (0.60 etilotest..sânge nu stiu)...lovită,lăsată în șanț,doar cu oglinda mașinii. Vinovatul a parasit locul accidentului,,intorcandu-se ulterior adus de altii.Azi primesc un telefon de le cel vinovat ca are nevoie de o hartie făcută la notar daca am pretenții sau nu... Intrebarea mea este...sunt despăgubita in cazul in care cer despăgubiri...de către vinovat sau de asigurarea rca. Am depus si un certificat medico legal cu 2 zile de îngrijiri medicale. Mulțumesc anticipat.
Răspuns la discuția Voucher vacanta bugetar
Buna
Sa stiti ca am primit voucher de vacanță în valoare de 1250 nu de 1450.
Oare anul viitor primesc daca sunt in concediu creștere copil?
Multumesc