avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 169 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra0406

Activitate alexandra0406

Buna ziua,
As dori sa stiu cam cat ar dura obtinerea sentintei judecatoresti in instanta a unei persoane decedate, care a divortat in anul 1972?
Multumesc
Buna ziua,
As dori sa stiu de unde pot scoate documentele pt starea civila din anul 1970 (casatorie/divort) pt o persoana care a decedat acum o luna?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Dezbaterea succesiunii
Eu doar am citat cum scrie in testament "peste toti ascendentii si descendentii mei"
Acum ce sa zic....
Multumesc
Răspuns la discuția Dezbaterea succesiunii
Baiatul bunicului nu a avut copii.
Sa inteleg ca in cazul in care baiatul bunicului nu a avut copii, bunica mea a ramas singura mostenitoare.
Dar fratii si surorile lui pot si chemati la masa succesorala,tinand cont de acel testament?
Buna ziua,
Acum ceva timp a decedat bunicul meu de al 2 lea (de ce zic de al 2 lea pt ca bunica mea sa recasatorit). Decesul lui a avut loc acum o luna. El detinea un apartament inainte de casatoria cu bunica mea (automat bunica mea nu era trecuta in actele de proprietate ale apartamentului). In anul 1989 ei s-au casatorit,iar in anul 2003 el a lasat un testament in care o numeste mostenitoare unica peste toti ascendentii si descendentii lui.
Bunicul meu a avut un singur copil care a murit acum 30 de ani.
Bunica mea vrea sa dezbata succesiunea, si sa devina ea proprietar pe apartament, ca apoi sa imi faca mie contract de vanzare - cumparare (cu clauza) pe acel apartament.
As dori sa stiu daca fratii lui sau nepotii lui au dreptul la aceasta succesiune, tinand cont ca exista acel testament?
Si daca se poate, un pret estimativ pentru toate aceste proceduri.
In asteptarea raspunsului dvs, va multumesc anticipat.