Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbaterea succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbaterea succesiunii

Buna ziua,
Acum ceva timp a decedat bunicul meu de al 2 lea (de ce zic de al 2 lea pt ca bunica mea sa recasatorit). Decesul lui a avut loc acum o luna. El detinea un apartament inainte de casatoria cu bunica mea (automat bunica mea nu era trecuta in actele de proprietate ale apartamentului). In anul 1989 ei s-au casatorit,iar in anul 2003 el a lasat un testament in care o numeste mostenitoare unica peste toti ascendentii si descendentii lui.
Bunicul meu a avut un singur copil care a murit acum 30 de ani.
Bunica mea vrea sa dezbata succesiunea, si sa devina ea proprietar pe apartament, ca apoi sa imi faca mie contract de vanzare - cumparare (cu clauza) pe acel apartament.
As dori sa stiu daca fratii lui sau nepotii lui au dreptul la aceasta succesiune, tinand cont ca exista acel testament?
Si daca se poate, un pret estimativ pentru toate aceste proceduri.
In asteptarea raspunsului dvs, va multumesc anticipat.
Ce intelegeti prin nepoti? Sunt acei nepoti descendentii fiului decedat al bunicului, sau nepoti din fratii si surorile lui?

Daca sunt descendentii fiului bunicului, nu pot fi inlaturati prin testament, cel putin in privinta rezervei. Daca sunt descendenti ai fratilor/surorilor defunctului, pot fi exheredati, asa cum si fratii/surorile pot fi inlaturati prin testament.

"In anul 1989 ei s-au casatorit,iar in anul 2003 el a lasat un testament in care o numeste mostenitoare unica peste toti ascendentii si descendentii lui".lamuriti aspectul:defunctul a lasat sau nu descendenti?...
Baiatul bunicului nu a avut copii.
Sa inteleg ca in cazul in care baiatul bunicului nu a avut copii, bunica mea a ramas singura mostenitoare.
Dar fratii si surorile lui pot si chemati la masa succesorala,tinand cont de acel testament?
Eu doar am citat cum scrie in testament "peste toti ascendentii si descendentii mei"
Acum ce sa zic....
Multumesc