Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Documente pt starea civila a decedatului din anul 1970
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Documente pt starea civila a decedatului din anul 1970

Buna ziua,
As dori sa stiu de unde pot scoate documentele pt starea civila din anul 1970 (casatorie/divort) pt o persoana care a decedat acum o luna?
Va multumesc anticipat
De la primaria unde a fost inregistrata casatoria ,respectiv divortul.

Starea civilă începe odată cu naşterea persoanei şi încetează la moartea sau declararea judecătorească a morţii acesteia. Ea este determinata de anumite fapte juridice (evenimente) care se produc independent de voinţa omului, cum sunt naşterea şi moartea, precum şi de unele manifestări de voinţă făcute în conformitate cu legea, cum ar fi: căsătoria, divorţul, recunoaşterea filiaţiei, schimbarea numelui. Trebuie spus că exercitarea şi apărarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale oamenilor pot fi realizate doar în condiţiile existenţei actelor de stare civilă.
andymaurul, utilizator
De la biroul de stare civila al primariei unde s-a nascut cetateanul in cauza! Conform legii, orice schimbare a starii civile (casatorie, divort, deces) se inscrie ca mentiune pe marginea actului de nastere (primariile unde se inregistreaza casatoria/decesul sunt obligate sa faca aceasta mentiune catre primaria de la locul nasterii persoanei respective), tot acolo fiind comunicata si o copie a sentintei de divort.