avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate petremaria

Activitate petremaria

scuze,revin cu un alt titlu sb pentru ca probabil nuam fost destul de explicita.As dori sa colaborez cu o croitoreasa eu fiind un creator de modele si m-ar interesa cum pot face asta legal fara a-mi deschide pentru inceput un srl
am rugamintea de a ma ajuta si pe mine cu un contract de economisire-creditare actualizat-am nevoie de continut
multumesc mult
buna,de curand mi s-a propus o colaborare intre un eventual pfa pe care ar trebui sa mi-l deschid si eventualul angajator care este o institutie financiara.Dintr-o exp anterioara stiu care sunt documentele de deschidere si functionare ale unui pfa.Exista contracte in care toate platile pe care ar trebui sa le fac eu la stat sunt preluate de firma "angajatoare"?
multumesc mult,daca mai sunt si alte opinii ale colegilor dvs sunt bine venite oricand,
ok,multumesc mult,insa,faptul exista in curs un act in speta CM nu atrage dupa sine si nulitatea deciziei?
din putinele mele cunostinte pana in Septembrie avocatii se afla in vacanta.Cum as putea proceda?
Multumesc mult,insa internerea nu a coincis cu cele 30 zile timp in care se putea face contestatia.Medicamete care nu permit un discernamant clar pe care le administram in acea perioada poate fi o imprejurare mai presus de vointa partii?
Timp de trei ani am fost angajatul uneia din bancile noastre cu renume.Fara a intra prea mult in detalii am sa rezum totul la faptul ca in aceasta perioada am facut trei atacuri de panica succesive fara nici un suport din partea celor indreptatiti sa o faca,in afara colegilor care au chemat ambulanta pentru a mi se acorda primul ajutor.Si...tot inainte...pana cand.. colega de pe aceeasi fct cu mine a intrat in concediu prenatal si a trebuit sa-mi suplinesc munca ,cu inca o norma,pana intr-o zi cand...nu m-am mai putut ridica din pat .Ce a urmat-medicamente,medicaluri,internari in spitale, ca intr-un final m-am intors la munca.Dupa inevitabilele controale facute de spec institutiei mi s-a recomandat reducerea cu 1/4 a timpului de lucru (CM-cod indemnizatie 10) pentru o perioda de trei luni.Dupa o luna si jumatate am primit decizia cnf careia mi-a incetat contractul de munca cu data de 15.04.2011.cnf art 61(c) din codul muncii.Pentru a-mi proteja propria persoana din pct de vedere al sanatatii nu am luat atunci nici o masura,nu am semnat decizia si nu s-a luat legatura cu mine in nici un sens avand in vedere ca am datorii catre trebuiau demult achitate.Care este sfatul pe care pe care mi-l dati,in primul rand daca este tarziu ptr a -i actiona in judecata ,cu ce ar trebui sa incep? Scuze ptru povestire,dar altfel nu intelegeati reala problema Atept raspunsuri imbucurartoare ,macar voi...multumesc