avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca_Dragu

Activitate Raluca_Dragu

Răspuns la discuția Conventie civila soferi
Va multumesc pentru raspuns.
Imi puteti da si baza legala a raspunsului dumneavoastra?
Buna ziua,

Reprezint o firma de transport si doresc sa angajez 50 de soferi suprimentar pentru o saptamana. Intrebarea mea este: pot sa le fac conventie civila pentru a nu le mai face CIM? In afara de codul civil care este ambiguu, mai exista o alta lege care sa reglememteze acest aspect?

Multumesc!
Ea a facut cerere de suspendare, nu am suspendat pe vorbe sau zvonuri. I-am prelungit suspendarea si i-am completat o adeverinta in baza careia sa i se aprobe acest dosar de indemnizatie.

I-am spus sa imi trimita scata adresa prin care i-a fost respins dosarul ca sa vedem exact despre ce este vorba.
Buna ziua,

Astazi am fost anuntata de o salariata pe care am suspendat-o in luna august, ca i-a fost respins dosarul de indemnizatie. A fost in crestere copil pentru 2 copii si acum il are pe al teilea. M-a anuntat ca a nascut cand trebuia suspendata. Nu mi-a adus concedii medicale sau sa anunte societatea in vreun fel. Am suspendat-o in august insa ea nu a avut niciun venit in ultimele luni anterioare nasterii asa ca i-a fost respins dosarul de indemnizatie.

Intrebarea mea este urmatoarea: daca eu am suspendat-o din august si i-a fost respins dosarul, ce este de facut acum? Trebuie sa revina in activitate? Cum fac cu aceasta perioada in care ea a fost suspendata?

Multumesc!
Răspuns la discuția impozit p.f.a
Buna ziua,

Se platesc obligatoriu:
-impozit pe venit 16%
-asigurarea de sanatate de 5.5%

Daca sunteti salariat, fie si cu 2 ore nu mai platiti la pensii insa, daca nu sunteti salariat sunteti obligat sa platiti si la pensii 31.3% sau 10.5%.

Puteti cauta si pe net...gasiti acolo toate informatiile.
Buna ziua,

Intrebarea mea este urmatoarea: Daca am PFA si platesc indemnizatia de 0.85% si am si contract de munca cu 2 ore, pot sa beneficiez de indemnizatie crestere copil si la suma din PFA si la cea din contrcatul de munca? La cea din contract sunt sigura insa nu stiu daca si la PFA primesc acesti 85% din venitul net anual.
Se poate sa imi dati si un articol din lege?

Multumesc!