Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie civila soferi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie civila soferi

Buna ziua,

Reprezint o firma de transport si doresc sa angajez 50 de soferi suprimentar pentru o saptamana. Intrebarea mea este: pot sa le fac conventie civila pentru a nu le mai face CIM? In afara de codul civil care este ambiguu, mai exista o alta lege care sa reglememteze acest aspect?

Multumesc!
Buna ziua,

Conform Codului Muncii, orice raport de munca se face in baza unui CIM.
Persoanele fizice neautorizate pot realiza activitati in baza conventiilor civile care trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
- au caracter ocazional;
- exclud subordonarea prestatorului muncii fata de beneficiarul acesteia;
- nu se realizeaza in timp (prin prestatii succesive), ci se realizeaza uno ictu (dintr-o data).

Conventia civila se incheie pentru servicii unice, ocazionale, intamplatoare, care nu au caracter de repetitivitate si nu sunt in legatura dependenta cu beneficiarul serviciilor.

Conventia civila este supusa dispozitiilor Codului Civil , iar veniturile realizate in baza unui astfel de contract dispozitiilor Codului Fiscal.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns.
Imi puteti da si baza legala a raspunsului dumneavoastra?
In prezent, reglementarea legala a contractelor civile de prestari servicii, cunoscute in practica si sub denumirea de conventii civile, este data de art. 1.851 din Noul Cod Civil.

Regula este ca pentru veniturile din contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil , se datoreaza contributie la sistemul asigurarilor sociale si contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate, plus impozit pe venit.