Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine poate oferi informatii despre contractul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine poate oferi informatii despre contractul de locatiune servicii?

Este contractul de locatiune servicii o alternativa la contractul individual de munca?
O persoanǎ fizică poate exercita o anumită activitate şi prin încheierea unui contract civil de locaţiune a lucrǎrilor (serviciilor), sau convenţie civilǎ de prestǎri servicii, în temeiul art. 1470 alin. 1 şi art. 1413 din Codul civil. De regulă se încheie asemenea convenţii civile de către persoanele fizice care desfaşoarǎ activitǎţi ce au un caracter ocazional (de circumstanţǎ) şi care exclud subordonarea prestatorului muncii faţǎ de beneficiarul acesteia. Caracteristica acestor prestaţii este cǎ se realizeazǎ uno ictu (dintr-o datǎ) şi nu în timp (deci cu executare succesivă) .
In conformitate cu prevederile art. 1470 din Codul civil exista trei feluri de locatiuni a lucrarilor:
• locatiunea de servicii (locatis operarum), adica aceea prin care o persoana se obliga sa puna serviciile sale in folosul alteia;
• locatiunea unor lucrari (locatis operis faciendi), adica aceea care consta intr-un anumit fapt determinat (ex.: obligatia de a transporta persoane sau marfuri dintr-un loc in altul);
• locatiunea de lucrari din partea unui antreprenor (ex.: arhitect, constructor, zidar, dulgher etc.).