avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate mireltrifu

Activitate mireltrifu

Discuție instiintare.
Buna seara. In urma cu 3 luni am condus o masina careia ,ii expirase nr de inmatriculare(rosii) Ma prins politia, mi-a facut dosar, si acum 2 saptamani mi-a venit solutionarea de la parchet ,prin ca sunt scos de sub urmarire penala si sa platesc cheltuieli judiciare de 92 lei si 80 de ore in folosul comunitatii( in interval de 3 luni). Banii aceia nu i-am platit inca, dar de ore m-am apucat , am facut deja vreo 20 .Acum vreo cateva zile ,mai precis joia trecuta , am primit urmatoarea instiintare:In
In conformitate cu art.260 din legea 135/2010 privind codul de procedura penala,va instiintam ca la data de 17.11.16 ora 12 am procedat la afisarea prezentei, nefiind indepinite conditiile de inmanare a plicului cu acte de procedura aferente dosarului cu nr. 6794/740/2016 aflat pe rolul instantei JUDECATORIA ALEXANDRIA.
Va comunicam ca sunteti in drept dupa de la afisarea prezentei,dar nu mai mult de 7 zile pentru imanarea actelor de procedura la sediul instantei JUDECATOIA ALEXANDRIA...
Intrebarea este ce vor prin aceasta instintare mai precis pentru ca nu stiu ce hartii imi trebuie! maine ma duc. Va multumesc
Răspuns la discuția Permis retinut
Va multumesc. Acum vin cu intrebarea, de cand sa suspendat permisul, din momentul retinerii, adica acum 2 luni jumate sau de cand sa dat solutionarea acestei infractiuni adica acum o saptamana! ? Va multumesc.
Discuție Permis retinut
Buna ziua. Va rog frumos daca poate sa-mi spuna cineva ceva in legatura cu acest lucru. Acum 2 luni jumatate am fost oprit de pol din Alexandria ( nu rutiera) si mi sa retinut permisul pentru ca imi expirase nr rosii la golful meu . Expirase de o zi si nu mi-am dat seama. Aveam toate actele la mn sa o inscriu,ceea ce am si facut in acea zi. In fine infractiune. Mi s-a facut dosar cu solutionare venita saptamana trecuta. In acea solutionare am zile neremunerate si 92 lei taxe de judecata. De permis nu scrie nimic. Am sunat la pol Alexandria dar niciun rezultat. Ba imi da nr de la abateri,ba alte nr. la care nu raspunde nimeni . Trebuie sa merg la ei? Credeti ca permisul este suspendat? Nu am primit nimic in aceasta privinta
Am primit de la parchet solutionarea sa fac 40 de zile neremunerate la primarie si 92 lei cheltuieli judecata. De permis nu scrie nimic. Ma informeaza rutiera sau? Cand pot recupera permisul, dupa ce fac acele zile sau?