avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate florest

Activitate florest

Răspuns la discuția Vanzare nuda proprietate
Sorin_M a scris:

Parintii dvs au incheiat un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere?
Daca da, nu veti putea sa vindeti nimic din acest apartament, nu aveti dreptul conform acestui contract incheiat intre dvs. si parinti.
Sr fi indicat sa postati mai multe detalii cu privire la speta dumneavoastra...


Parintii au doar drept de abitatie viagera asupra unei camere plus dependinte, fara clauza de intretinere.
Răspuns la discuția Vanzare nuda proprietate
Imi puteti confirma ca am nevoie de acceptul parintilor la vanzare?
Intreb pt. ca am citit mai multe variante, printre care si cea in care NU am nevoie de acceptul lor la vanzare.
Cazul meu:

Sunt proprietarul unui apartament in care detin nuda propritate iar parintii mei au dreptul asupra unei camere la abitatie (habitatie) viagera.
Nu mai am nici o legatura cu parintii mei , actualmente nu detin cheie sa intru in apartament care este momentan inchiriat de catre parintii mei.

Intentionez sa-mi vand partea. Cum pot face acest lucru, fara sa fiu nevoit sa-i actionez in judecata pentru ca imi interzic accesul in locuinta?

Din cate inteleg nu este necesar acceptul parintilor pentru vanzarea nudei proprietati corect?


Va multumesc.
Răspuns la discuția Probleme abitatie viagera
Va sunt recunoscator tuturor pentru raspunsurile date .
Răspuns la discuția Probleme abitatie viagera
Permiteti-mi sa va clarific unele lucruri. In contract scrie "eu, cumparatorul constitui un drept de abitatie viagera asupra unei camere cu acces la dependinte pentru parintii mei ( tata si mama) fara chirie" De aici eu inteleg ca au amandoi acces doar la o camera impreuna dar contractual nu e specificata o camera anume.

In fapt deoarece ai mei sunt divortati iar tatal meu a luat spre abitatie o camera iar mama ( care nu locuieste cu noi, avand o alta locuinta) are alta camera amenajata.
Ca sa-mi intelegeti situatia parintii mei considera ca au dreptul sa locuiasca in orice camera doresc si sa dispuna de locuinte asa cum doresc. Desi am inteles de la dvs. ca nu poate inchiria in fapt daca mama nu locuieste cu noi atunci exista posibilitatea de a ma trezi cu un chirias in casa? Sunt amenintat chiar ca schimba yala ( dar probabil doar blufeaza)
Răspuns la discuția Probleme abitatie viagera
Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.

O alta intrebare daca imi permiteti: in cazul in care in lipsa mea de la domiciliu pe o perioada mai lunga unul dintre parinti inchiriaza o camera unei alte persoane fara forme legale ce pot face?

Ma simt oarecum neputincios in fata parintilor mei pentru ca nu ajungem la un consens in ceea ce privesc platile datorate: intretinere, curent etc iar pana acum eu sunt cel care a platit pentru tot. Asa cum am amintit mai sus exista teama reala ca nu sunt interesati sa plateasca pentru nimic iar eu nu sunt dispus sa platesc cheltuieli la o locuinta in care (probabil temporar) nu voi mai domicilia.
Răspuns la discuția Probleme abitatie viagera
Astept un raspuns daca se poate, va rog
Va supun atentiei cazul meu: sunt proprietarul unui apartament cu 4 camere cumparat de tatal meu. La data cumpararii apartamentului parintii mei erau casatoriti. In contractul de vanzare-cumparare parintii mei detin dreptul de abitatie viagera asupra unei camere si a dependintelor, fara a se explica detaliat ceea ce practic le ofera dreptul de a dispune de apartament asa cum doresc. In urma divortului lor tatal meu a ocupat o camera, mama mea o camera iar eu locuiesc intr-o alta. In fapt mama nu locuieste impreuna cu mine si tatal meu ( are si o alta locatie de domiciliu). Considerandu-se proprietar de drept tatal meu imi sugereaza indirect sa parasesc apartamentul. Problema rezida in urmatoarele: am investit in acest apartament ca sa-l pot locui( nu doresc despagubire pentru asta, e un lucru firesc), tatal meu nu are un venit stabil si a facut cativa ani de puscarie pentru evaziune fiscala si nu este interesat sa achite intretinerea sau alte sume care implica detinerea unui apartament.

1. Ce optiuni am ( daca exista) sa pot pleca cu domiciliul la alta adresa (pot locui si in alta parte) fara teama ca voi fi dator la intretinere sau fisc pentru alte sume neplatite? Inteleg ca eu nu sunt in fapt proprietarul locuintei decat dupa decesul alor mei dar ce pot face in acest caz? Atat mama cat si tatal meu sunt niste "obisnuiti" ai neplatii sumelor pe care le datoreaza: amenzi, impozite, intretinere.

2. Mama este o femeie violenta( mi-a fost sugerat de catre politie la un incident sa consultam un psihiatru dar asta pare exclus deocamdata) asa incat in momentul in care parasesc locuinta zilnic incui camera de teama reala ca aceasta sa nu-mi distruga bunurile electronice cu care imi castig existenta intrucat a mai facut-o in trecut. Exista vreo solutie reala sa dovedesc ca mama mea se opune vanzarii locuintei din rea vointa? Intentia mea ( sustinuta dealtfel de tatal meu suta la suta) este de a vinde apartamentul si a imparti banii cu parintii mei.
Daca parasesc tara pentru o perioada ce pot face?

Prioritar sunt interesat de gasirea unei solutii la punctul unu si va sunt recunoscator pentru eventualele raspunsuri

Cu respect

Robert N