avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare nuda proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare nuda proprietate

Cazul meu:

Sunt proprietarul unui apartament in care detin nuda propritate iar parintii mei au dreptul asupra unei camere la abitatie (habitatie) viagera.
Nu mai am nici o legatura cu parintii mei , actualmente nu detin cheie sa intru in apartament care este momentan inchiriat de catre parintii mei.

Intentionez sa-mi vand partea. Cum pot face acest lucru, fara sa fiu nevoit sa-i actionez in judecata pentru ca imi interzic accesul in locuinta?

Din cate inteleg nu este necesar acceptul parintilor pentru vanzarea nudei proprietati corect?


Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Panoiu , utilizator 10:53, 3 Mai 2012
In primul rand, persoana care va achizitiona apartamentul, va dobandi doar nuda proprietate, cu alte cuvinte va lua imobilul cu parintii dvs. cu tot... Dreptul de abitatie fiind inscris in cartea funciara, parintii dvs. vor trebui sa declare in cuprinsul contractului de vanzare cumparare ca sunt de acord cu instrainarea apartamentului.
Parintii dvs au incheiat un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere?
Daca da, nu veti putea sa vindeti nimic din acest apartament, nu aveti dreptul conform acestui contract incheiat intre dvs. si parinti.
Sr fi indicat sa postati mai multe detalii cu privire la speta dumneavoastra...
Sorin_M a scris:

Parintii dvs au incheiat un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere?


In text scrie ca este drept de abitatie viagera....
Imi puteti confirma ca am nevoie de acceptul parintilor la vanzare?
Intreb pt. ca am citit mai multe variante, printre care si cea in care NU am nevoie de acceptul lor la vanzare.
Sorin_M a scris:

Parintii dvs au incheiat un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere?
Daca da, nu veti putea sa vindeti nimic din acest apartament, nu aveti dreptul conform acestui contract incheiat intre dvs. si parinti.
Sr fi indicat sa postati mai multe detalii cu privire la speta dumneavoastra...


Parintii au doar drept de abitatie viagera asupra unei camere plus dependinte, fara clauza de intretinere.

Alte discuții în legătură

Act vanz-cump. unde mama sa fie nud proprietar, iar eu sa fiu uzufructuar viager marian00 marian00 Mama doreste sa-mi cumpere un apartament, dar vrea sa se asigure ca nu cumva sa il vand fara acordul ei. Nelamurirea este daca poate sa cumpere apartamentul de ... (vezi toată discuția)
Buna seara! am si eu o intrebare, detin prin contract de vanzare ... Cosmin9095 Cosmin9095 Buna seara! Am si eu o intrebare, detin prin contract de vanzare cumparare,nuda proprietate a unui apartament iar parintii mei detin fructul viager! Daca ... (vezi toată discuția)
Mosteniri treidecinci treidecinci Traiesc cu o femeie cu care nu sunt casatorit. Care este procedura - 100% sigura - ca dupa decesul meu ea sa poata continua sa traiasca in locuinta urmand ca ... (vezi toată discuția)