Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Am si eu o intrebare, detin prin contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Am si eu o intrebare, detin prin contract de vanzare ...

Buna seara! Am si eu o intrebare, detin prin contract de vanzare cumparare,nuda proprietate a unui apartament iar parintii mei detin fructul viager! Daca parintii mei vor sa vanda apartamentul, eu imi pot pastra calitatea de nuda proprietate sau aceasta se stinge o data cu vanzarea apartamentului?
~ Conținut șters la cerere ~
Parintii nu pot vinde apartamentul, nu mai sunt proprietari.

gi-jane2 a scris:

Parintii nu pot vinde apartamentul, nu mai sunt proprietari.

Buna dimineata! Sunt putin batut de termeni si conditii ca sa zic asa, incerc sa ma lamuresc in speta asta. Ca sa fiu mai clar parintii mei au achizitionat un apartament in care eu detin nuda proprietate iar ei au pastrat fructul viager, acum parintii vor sa ma dea afara din apartament sau sa le platesc chirie daca nu acceptam treaba asta vor sa vanda apartamentul (pretinzand ca au dreptul acesta si din cate stiu chiar au dreptul acesta)
Nu stiti bine, nu pot sa vanda, dar va pot da afara, pot cere evacuarea dvs, veti sta afara cat vor ei, dar cel mult pana la decesul ultimul;ui parinte. Apoi radiati sarcina din cartea funciara si veti stapani cat veti dori acel apartament.
ce aveti dvs e nuda proprietate, o proprietate lipsita de continut, un fel de proprietar doar cu numele. Parintii, au drept de uzufruct adica de a folosi casa dupa cum doresc.
Dvs puteti vinde ce aveti , ei, nu.

gi-jane2 a scris:

Nu stiti bine, nu pot sa vanda, dar va pot da afara, pot cere evacuarea dvs, veti sta afara cat vor ei, dar cel mult pana la decesul ultimul;ui parinte. Apoi radiati sarcina din cartea funciara si veti stapani cat veti dori acel apartament.
ce aveti dvs e nuda proprietate, o proprietate lipsita de continut, un fel de proprietar doar cu numele. Parintii, au drept de uzufruct adica de a folosi casa dupa cum doresc.
Dvs puteti vinde ce aveti , ei, nu.

Bun deci in situatia asta eu pot ceda nuda proprietate copilului meu sau sotiei de exemplu? Am nevoie de acordul lor pentru a face treaba asta? Sau pur si simplu ma duc la notar inchei actele si cu asta basta? Multumesc mult pentru raspunsuri (am si uitat sa va multumesc)