avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Am si eu o intrebare, detin prin contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Am si eu o intrebare, detin prin contract de vanzare ...

Buna seara! Am si eu o intrebare, detin prin contract de vanzare cumparare,nuda proprietate a unui apartament iar parintii mei detin fructul viager! Daca parintii mei vor sa vanda apartamentul, eu imi pot pastra calitatea de nuda proprietate sau aceasta se stinge o data cu vanzarea apartamentului?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:12, 17 Octombrie 2022
~ Conținut șters la cerere ~
Parintii nu pot vinde apartamentul, nu mai sunt proprietari.


gi-jane2 a scris:

Parintii nu pot vinde apartamentul, nu mai sunt proprietari.


Buna dimineata! Sunt putin batut de termeni si conditii ca sa zic asa, incerc sa ma lamuresc in speta asta. Ca sa fiu mai clar parintii mei au achizitionat un apartament in care eu detin nuda proprietate iar ei au pastrat fructul viager, acum parintii vor sa ma dea afara din apartament sau sa le platesc chirie daca nu acceptam treaba asta vor sa vanda apartamentul (pretinzand ca au dreptul acesta si din cate stiu chiar au dreptul acesta)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu stiti bine, nu pot sa vanda, dar va pot da afara, pot cere evacuarea dvs, veti sta afara cat vor ei, dar cel mult pana la decesul ultimul;ui parinte. Apoi radiati sarcina din cartea funciara si veti stapani cat veti dori acel apartament.
ce aveti dvs e nuda proprietate, o proprietate lipsita de continut, un fel de proprietar doar cu numele. Parintii, au drept de uzufruct adica de a folosi casa dupa cum doresc.
Dvs puteti vinde ce aveti , ei, nu.



gi-jane2 a scris:

Nu stiti bine, nu pot sa vanda, dar va pot da afara, pot cere evacuarea dvs, veti sta afara cat vor ei, dar cel mult pana la decesul ultimul;ui parinte. Apoi radiati sarcina din cartea funciara si veti stapani cat veti dori acel apartament.
ce aveti dvs e nuda proprietate, o proprietate lipsita de continut, un fel de proprietar doar cu numele. Parintii, au drept de uzufruct adica de a folosi casa dupa cum doresc.
Dvs puteti vinde ce aveti , ei, nu.



Bun deci in situatia asta eu pot ceda nuda proprietate copilului meu sau sotiei de exemplu? Am nevoie de acordul lor pentru a face treaba asta? Sau pur si simplu ma duc la notar inchei actele si cu asta basta? Multumesc mult pentru raspunsuri (am si uitat sa va multumesc)

Alte discuții în legătură

Ref.contract de vanzare cumparare cu clauza de uz viager BrigitteFrey BrigitteFrey Sper ca pe parcursul relatarii sa fiu cat mai directa si bine inteleasa. Deci, sotul meu ( la data incheierii contractului fiind necasatorit) a incheiat cu ... (vezi toată discuția)
Se poate vinde un apartament cu abitatie viagera ionutz4 ionutz4 am un ap si vreau sa il vand dar mama mea detine ddreptul de abitaie viagera asupra unei camere il pot vinde recompensandu daca aceasta nu doreste (vezi toată discuția)
Bună ziua.va rog sa-mi spuneți care e cea mai buna soluție ... Carmen-Camelia Carmen-Camelia Bună ziua.Va rog sa-mi spuneți care e cea mai buna soluție de adoptat pt următoarea speță.Eu și soțul meu suntem fiecare la a doua casatorie ,fiecare ... (vezi toată discuția)