avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate Lisimah

Activitate Lisimah

Răspuns la discuția Legat de dr. de uzufruct
Multumesc pentru raspunsuri:D Mai am o nelamurire,citisem undeva ca atacate in instanta contractele de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager fata de mostenitori este considerat donatie deghizata.Asemenea risc exista si in cazul meu?(bunicul are 2 copii,mama si fratele mamei,care in prezent sunt de acord) avand in vedere ca nu sunt mostenitor direct?Dar in cazul in care facem act aditional care sa asigure dreptul de uzufruct?

Diferenta intre cele 2 drepturi mi se pare cam interpretabila,nu vad de ce implica si familia persoanei,bunicul vrea strict siguranta ca "nu va fi dat afara din locuinta" si nu prea inteleg care ar fi cea mai potrivita clauza(clar nu vreau sa acord indirect drepturi si altor persoane,mentionez ca este vaduv si ambii sai copii au locuinta in prezent)
Buna seara,situatia mea este urmatoarea:bunicul urmeaza sa vanda un imobil(casa) si sa cumpere un alt imobil(apartament) de la aceeasi persoana,urmand a-mi vinde mie apartamentul cu clauza de uzufruct viager.
Stiu ca in mod normal ar face contract de schimb,urmand a face cu mine un contract de vanz-cump cu clauza,dar as vrea sa stiu daca pot cumpara eu direct apartamentul pe numele meu si sa prevad acea clauza(mi se pare mai ciudat,fiind vorba de o terta persoana)
Si inca o intrebare:dreptul de uzufruct viager e totuna cu drept de habitatie?Multumesc anticipat.
Este legala o asemenea procura in care imputernicitul poate vinde siesi imobilul care face obiectul procurii?Dupa opinia unor notari nu se poate,fiind conflict de interese,iar vanzatorul si cumparatorul ar fi aceeasi persoana,insa e cert ca unii notari accepta si chiar realizeaza acte in acest fel.Atacate in instanta pot fi anulate acte de vanzare care au la baza asemenea procura?
Multumesc pentru raspuns.In privinta celor doua mandate,am mai avut o asemenea situatie si au fost trecute in aceeasi procura ambele(intabulare si vanzare),este mai convenabil ca pret.
Este posibila autentificarea unei procuri la notar prin care proprietarul unui apartament sa imputerniceasca o persoana sa intocmeasca CF si sa vanda apartamentul,dar sa-si rezerve dreptul de uzufruct viager in viitorul act de vanz-cump?Si daca e dobandit in timpul casatoriei dar e trecut doar el pe act,este necesar ca si sotia acestuia sa fie trecuta in procura(aceeasi?)?
De aceasta taxa mi-era teama,dar cel putin nu ar mai fi onorariul notarului.In general am observat ca se prefera varianta instantei considerata mai ieftina.
Buna ziua!
Situatia mea este urmatoarea:intentionez sa cumpar o casa de la o ruda.In mod normal ar trebui sa facem un contract de vanzare-cumparare dar suma este enorma fata de posibilitatile mele financiare.Din ceea ce stiu,se poate incheia un antecontract cu plata integrala,urmand ca la data scadentei vanzatorul sa nu se prezinte iar eu(cumparatorul) sa-l pot da in judecata,pentru a obtine o hotarare judecatoreasca ce tine loc de CVC.
Intrebarea mea este:ce costuri presupune o asemenea actiune?Se poate evita acel impozit de 2 sau 3% pe tranzactionarea imobilelor?Si exista posibilitatea respingerii actiunii in instanta?Imobilul are carte funciara,dar si o mica problema: o sarcina(privilegiu imobiliar) care oricum s-a prescris dar trebuie obtinuta o hot. judecatoreasca sa ateste acest lucru.