avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate corinavoicu

Activitate corinavoicu

va multumesc.
in 2001 am nascut fetita. in 2003 am divortat .in hotararea de divort s-a stabilit o pensie de 47.5 lei .fostul sot a platit doar pentru un an (si acela retroactiv,de cand parasise domiciliul). de atunci n-a mai platit nimic.de cativa ani s-a recasatorit si domiciliaza in pretoria,africa de sud. in afara de un telefon pe an,fetita n-a vazut nimic de la el. si din motiv ca nu-mi permit serviciile unui avocat,traduceri,legalizari si mai stiu eu ce taxe se impun, nu am actionat in nici un fel. ce se poate face ca sa participe si el la intretinerea fetitei? mentionez ca nu are mers cu vorba buna...a spus ca nu are servici si nu am ce sa-i fac..
buna ziua.sunt insarcinata in 6 luni si cand am mers la medicul de familie sa ma ia in evidenta, acesta mi-a spus ca trebuie sa merg la primarie sa-mi scot o adeverinta precum ca nu am venituri si apoi sa merg sa-mi platesc cotizatia la asigurarile de sanatate pe trimestrul 1 si 2 al acestui an.in caz contrar,cand voi merge la spital sa nasc,voi fi nevoita sa platesc serviciile medicale...nu sunt casatorita....chiar stau foarte rau cu banii...nu lucrez de vreo 2 ani (am beneficiat pana in dec 2011 de ajutor de somaj)...mai am 2 fetite...singurul meu venit este alocatia fetitelor de 242 lei...si ajutorul parintilor...
nu cunosc legislatia...si ma interesa daca chiar e obligatoriu sa am acele contributii platite...am citit pe un forum ca mamele fara venituri pot da o declaratie pe proprie raspundere precum ca nu au venituri si pot naste fara sa mai plateasca nimic....
am nascut fetita pe 13 februarie 2011.am depus actele pentru alocatia de stat in luna martie .incepand cu ce luna are dreptul fetita la alocatie?? eu,in prezent beneficiez de somaj, sunt divortata si am 2 fetite ( cea mare are 10 ani si cea mica 5 luni si jumatate) . veniturile mele sunt doar somajul si alocatia fetitelor . fostul sot nu plateste pensie alimentara , locuieste in alta tara si nu stiu cum as putea sa-l fac sa plateasca. ce drepturi banesti as mai putea obtine de la stat in aceasta situatie??? stiam ca la un moment dat se mai acordau niste suplimente....sau alocatii monoparentale...nu stiu exact cum se numesc...as dori sa beneficiez si eu de ele daca ma incadrez...