Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

in 2001 am nascut fetita. in 2003 am divortat .in hotararea de divort s-a stabilit o pensie de 47.5 lei .fostul sot a platit doar pentru un an (si acela retroactiv,de cand parasise domiciliul). de atunci n-a mai platit nimic.de cativa ani s-a recasatorit si domiciliaza in pretoria,africa de sud. in afara de un telefon pe an,fetita n-a vazut nimic de la el. si din motiv ca nu-mi permit serviciile unui avocat,traduceri,legalizari si mai stiu eu ce taxe se impun, nu am actionat in nici un fel. ce se poate face ca sa participe si el la intretinerea fetitei? mentionez ca nu are mers cu vorba buna...a spus ca nu are servici si nu am ce sa-i fac..
puteti face plangere ca nu a platit pensial la politie
puteti cere la instanta majorarea pensiei
Depuneti o plangere la parchetul Targoviste,in baza art 305,lit. c CP,in care mentionati exact ce a-ti scris aici.