avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Activitate zcb

Activitate zcb

Buna seara,
Am un facut un IF pentru masura 141 in 03.02.2009 si pe care nu am avut activitate de incasari din vanzari pana in 28.10.2011, cand am eliberat primul bon fiscal la vanzare ambulanta, in schimb am avut cumparaturi pe facturi si chitante din banii primiti la masura 141 si incasati in cont in luna dec.2009 (suntem apicultori). CAS, somajul si Asig de sanatate le-am avut platite pana in 31.12.2009 lucrand in cadrul SRL.ului meu la care i-am suspendat activitatea in 02ianuarie2010 prin Camera de Comert.
Eu am beneficiat 1 an de somaj incepand cu februarie 2010,dar sotul meu nu, pt ca a fost trecup pe statul de plata toata luna decembrie 2009 in concediu fara salar.
De cand am inchis nu am mai platit nimic pana acum.
Intrebarea este:trebuie sa platim asigurarea de sanatate fiecare asociat din IF( eu sunt asociata cu 40%, sotul cu 50% si fiul 10%),sau poate plati unul dintre noi si sa beneficieze la nevoie si ceilalti?
Va rog mult sa-mi raspundeti cat puteti de rapid, sa pot sa fac plata fara prea multe penalizari.
Va multumesc.
PS. Este obligatoriu sa platim ci CAS si somaj???:help:
Registrul de incasari si plati l-am inregistrat la finante, dar nu am completat nimic in el pt ca in primul an nu am vandut miere pt ca mi-am dezvoltat stupina si nu am avut productie de miere, in al 2-lea an (adica acum),am vandut pe certificat de producator in piata tocmai datorita faptului ca nu am avut casa de marcat si speram sa nici nu-mi trebuiasca, sa pot vinde cu factura si chitanta(daca tot nu sunt platitor de TVA), iar la anul am control pt masura 141 si trebuie sa demonstrez ca am facut vanzari. Intrebarea este cum?:worthy:
Răspuns la discuția Rovigneta ramane valabila?
Multumesc pt sfaturi dar nu risc pt ca in relatia cu politia circulatie ,sunt ghinionist, asa ca mai bine platesc o alta rovigneta si stau la volan fara stres.
vanzarile pe care le facem sunt ocazionale(de doua ori pe saptamana) in piata si faptul ca sunt IF a fost ceva obligatoriu pt accesarea masurii 141, nu ca ne-am dorit noi. Cu toate ca am facut diverse cumparaturi pt dezvoltarea stupinei, nu am folosit nici un bon ca sa fac inregistrari,tocmai si datorita faptului ca nu am casa de marcat si nu am trecut vanzarile. Pot sa-mi trec vanzarile retroactiv pe factura ca daca iau casa de marcat ,pe aceasta banuiesc ca nu pot sa fac bon retroactiv.Si inca o intrebare, cum fiscalizez casa de marcat daca nu sant platitor de TVA? Va multumesc tuturor pt raspunsuri.
Deci in acest caz nu o poate obliga sa-i dea din teren. Nici unul dintre frati(au fost inca 4) nu au facut cerere la L18 numai mama mea, doi dintre frati au renuntat la partea lor din mostenire in favoarea mamei printr-o hartie de mana cam prin 1958, in schimb mama trebuia sa aiba grija si sa-si inmormanteze parintii, ceea ce s-a si intamplat. Va multumesc pentru raspuns si va doresc numai bine.
Buna seara, revin cu un subiect pe care l-am mai expus, pe scurt: mama are titlu de proprietate asupra terenurilor pe care le-au detinut parintii sai, primit in urma cererii la L18/1991 si acum un nepot din partea unui frate care i-a decedat in 1986, isi cere partea pe care zice ca trebuia sa o mostenesca dupa tatal sau. Din raspunsul primit am inteles ca nu ar avea nici un drept, din moment ce titlul de proprietate este pe numele mamei mele, dar nepotul insista si chiar ameninta cu darea in judecata. Poate mama sa faca un act de donatie pe intregul pamant fiului meu (eu sunt unicul mostenitor) sau acesta poate fi atacat de nepotii din partea fratilor? Ce se va intampla cu pamantul din titlul de proprietate al mamei dupa moartea acesteia, daca nu se poate face act de donatie fara a avea probleme, imi va reveni mie ca unic mostenitor in forma actuala, sau va trebui sa-l impart cu celelalte rude?
suntem apicultori, comercializam miere in piata si am accesat masura 141. Cum imi trec vanzarile in registrul de vanzari daca nu am casa de marcat? Vanzarea de produse apicole nu este inclusa in acele activitati care fac exceptie de la utilizarea casei de marcat?De ce nu pot face factura? sunt neplatitor de tva
Buna seara, va rog sa -mi spuneti cum pot sa comercializez produse in piata, daca nu am casa de marcat si sunt IF(intreprindere familiala)? Se poate pe baza de factura cu chitanta? sau sunt si alte modalitati?
Răspuns la discuția Rovigneta ramane valabila?
Va multumesc pentru raspunsuri, asa voi face.
Buna seara, fiul meu a avut un autoturism la care a achitat rovigneta pe intreg anul. Acum si-a vandut autoturismul, dar a pastrat numerele( erau preferentiale). Doresc sa stiu daca la achizitionarea unui alt autoturism, mai trebuie platita rovigneta pana la sfarsitul anului, daca va avea aceleasi numere pe care s-a mai facut o plata?
Va multumesc.