avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate Emirac40

Activitate Emirac40

Va multumesc pentru raspunsuri voi lua legatura cu cabinetul respectiv...trebuie sa le trimit o cerere de evacuare sau cum se trece concret la aceasta actiune de eliberare a spatiului?
Deci, pana la urma este de datoria executorului care a organizat licitatia sa procedeze la evacuare?
mda, personal nu am nimic cu ei, eu am cumparat apartamentul de la banca, banca l-a executat pe proprietar.
Problema este ca ...nu stiu cum sa-l scot din casa...
Am adjudecat o licitatie pentru un imobil, organizata de catre un birou de executori judecatoresti iar acum doresc evacuarea fostilor proprietari.Cine o face, care este procedura, catre cine trebuie sa ma adresez?Este pacat sa doresti a evacua...??Si bineinteles...cat costa toata operatiunea?Care este termenul in care acestia sunt obligati a elibera apartamentul?
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate, casa a fost deja vanduta pe 26 februarie.
o sa incerc anularea executarii, sau a actului de adjudecare.
In luna februarie ziua 26, locuinta parintilor a fost vanduta la o licitatie organizata de un executor in Focsani.
Am aflat tarziu de problemele acestea, de fapt parintilor le-a fost rusine...
Personal consider ca pretul la care s-a vandut a fost prea mic, ba chiar insusi licitatia o consider ilegala avand in vedere ca bunica mea a girat cu proprietatea ei, creditul de nevoi personale acordat tatalui meu, deci nu este corecta abordarea executorului.
Va rog a ma sprijini a intelege cativa pasi ce trebuia sa-i fac:
Este obligatoriu sa platesc acea cautiune depre care am fost informata ca se ridica la peste 5500 de lei sau este suficienta achitarea unei taxe de timbru in prima faza?
Trebuie sa dau in judecata pe toata lumea, executorul, banca volk...si pe cel care a castigat licitatia??Aceasta este o firma din bucuresti ce a fost reprezentata printr-un imputernicit...
Care sunt sansele de-a anula executarea/adjudecarea?Si cam la ce cheltuieli sa ma astept?
Va multumesc frumos.




Animalul a batut-o pentru ca a indraznit sa-l intrebe cu cine a vorbit pe telefonul mobil de-au primit o factura de 5000 lei.
In acest moment se afla la spitalul judetean .
Ce este de facut din punct de vedere legal ca acest fapt sa nu ramana nepedepsit?
Multumesc ptr timpul acordat.
Mai clar:
Cele 2 surori sunt plecate din tara....eu locuiesc in Constanta.
Bunurile despre care facem vorbire se afla in Buzau,impreuna cu sotia mostenitoare.
Nu am cum sa aflu de la ea ceea ce se intampla real (este mama vitrega)dar:

La trei luni dupa decesul tatalui am apelat la un notar din Buzau pentru acceptarea succesiunii,fiindu-ne intocmite tuturor acte pe cotele din bunurile apartinand tatalui.

Asa a ramas situatia pana acum.
Cand una dintre surori ma suna si-mi spune ca mama doreste sa vanda,ca are o solutie si ca va pleca si ea in Italia la cealalta sora(copilul ei natural).

Nu vreu sa intru in detalii pentru a nu deveni confuz.
Sa inteleg ca poate sa-si vanda partea ei?


Acum 6 ani unul dintre parinti a decedat.S-a facut succesiunea,au trecut anii iar acum una dintre cele 2 surori (ambele locuiesc in Italia) ma suna si-mi zice ca mama supravetuitoare vrea sa ne faca o surpriza.
Adica sa vanda propritatile mentionate in succesiune.
Este posibil asa ceva?Fara acordul celorlanti?