avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Activitate Andra07

Activitate Andra07

Buna ziua,

Azi, 13.09.2013, prietenului mei i-a fost ridicata masina de pe Bulevardul Iuliu Maniu din Bucuresti. Masina intr-adevar, a fost parcata pe un loc de taxi (intr-o statie unde nu e niciodata niciun taxi).
Cand s-a dus sa plateasca taxa pentru ridicare a primit o Dispozitie de Ridicare pe care am observat acasa ca este trecuta data 13.11.2013. Pe factura, bineinteles, este trecuta data de 13.09.2013.
As vrea sa stiu, daca ii dam in judecata, ce sanse de castig avem?
Si daca incepem procesul si castigam, trebuie sa platim noi cheltuielile de judecata?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Alternative la cartea de munca
Conventia civila din cate m-am interesat, poti s-o faci doar in cazul in care se incheie intre persoana juridica si PFA, altfel nu.
Răspuns la discuția Alternative la cartea de munca
Problema cu PFA este reprezentata de faptul ca foarte multi refuza aceasta alternativa, plus ca din cate stiu trebuie sa ai ceva certificari in domeniu ca sa-ti poti face pfa. Eu vreau sa angajez 2 persoane care lucreaza ca freelanceri, sunt buni in domeniu, dar nu au terminat nici facultate de profil, nici nu au vreo diploma de la vreun curs sau ceva de genul acesta.
Buna seara,

Am o firma de web design. Pana acum m-am descurcat f. bine impreuna cu cei doi asociati ai mei, dar volumul de munca s-a marit foarte mult si am avea nevoie sa angajam pe cineva. Sunt un pic sceptica privind cartea de munca, inca de la inceput, deoarece nu consider ca am ajuns la stabilitatea financiara care sa-mi permita deschiderea unei carti de munca pentru cineva. De aceea as vrea sa stiu ce alternative legale am de a face un contract cu o persoana fizica? (exclus PFA). Din cate am inteles nu mai exista contracte de colaborare. Exista vreo portita, de genul contract pe comision?

Multumesc anticipat pentru ajutor!
Deci ce as putea sa fac in cazul asta? Unde trebuie sa ma duc pentru denuntarea neinregistrarii contractului?
Singura intelegere din punctul lor de vedere este ca in 24 de ore sa mai dam o chirie. Nu e problema atata de bani, cat ma deranjeaza aceasta nedreptate, atata timp cat noi nu le datoram nimic. Au facut un mare scandal ca daca nu platim ne dau afara imediat.
Buna ziua,
Am inchiriat acum 2 ani un apartament in care am platit totul la zi intotdeauna. Cand am facut contractul, a fost pe durata de 1 an, printr-o agentie imobiliara, dar nu a fost niciodata inscris la Fisc de catre proprietari. Cand plateam chiria mereu duceam 2 foi de proces verbal pe care le semna o ruda a proprietarilor, ei fiind plecati din tara. Intr-o luna am uitat sa le mai dam acest proces verbal, dar i-am dat banii. Cum era de asteptat, fata a facut banii pierduti si acum proprietarii au venit cu scandal ca pana maine sa le dam banii pe o luna sau ne dau afara.
Ideea e ca m-a scos extraordinar din sarite nedreptatea asta, desi stiu ca e vina noastra ca am uitat atunci de hartie. Din cate am inteles inchirierea fara contract inscris la fisc se pedepseste. Care este procedura? Unde trebuie sa denunt acest lucru? Noi putem fi acuzati de ceva daca procedez in felul acesta? Nu mi se pare normal sa fim dati asa afara urgent, dupa ce le-am platit mereu totul la timp.