avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Activitate ildor64

Activitate ildor64

Răspuns la discuția Termen contestatie
Multumesc.

Dapix a scris:

Tot ce puteți face, este să așteptați primul termen de judecată. Nu puteți grăbi judecata, instanța stabilește termenul în funcție de cât de aglomerată este.

Buna ziua,
In data de 19.07.2019 am depus la judecatoria Pitesti o contestatie la executare prin care solicitam suspendarea executarii silite, intoarcerea executarii silite si anularea actelor de executare pe motiv de prescriptie. Mai veche de 9 ani.
Execitorul nu mi-a inmanat decat o parte din actele de executare. Fara constatarea cheltuielilor, fara sentinta de investire, etc.
Nici pana astazi 01.12.2019 nu s-a dat niciun termen, poprirea fiind instituita din luna 07. 2019, continuand si astazi.
Cu multumiri anticipate, va rog daca ma poate indruma cineva ce pot face in continuare. Contestatia a fost depusa in termen si atribuit numar de dosar.
Cu stima, Doru I.

Buna ziua,
Am avut un credit restant la un IFN de 250 lei. S-a ajuns la executare silita.
Eu locuiesc in judetul Arges iar incuviintarea executarii silite a fost solicitata de catre un BEJ din Bucuresti iar judecatoria Pitesti a admis cererea.
Suma creantei cu penalitati si altele este de 519 lei. Cheltuielile de executare fiind de 841,52 lei.
Doresc sa va intreb daca BEJ din Bucuresti poate executa silit in Pitesti si daca sunt justificate cheltuielile de executare.
Va multumesc
Cu stima, D Iliescu
Răspuns la discuția CEZ Romania
Nu mi-ati spus parerea dumneavoastra dupa ultima mea postre.
Si inca o rugaminte: Care este baza legala pentru care ma pot adresa instantelor de judecata?
Răspuns la discuția CEZ Romania
Mai exista pareri pe acest subiect?
Mai nou am primit si o somatie de dare in judecata cu toate ca debransarea a fost facuta pe 12 noiembrie iar a doua factura de recalculare care este pe minus a sosit pe 17 noiembrie.
Discuție CEZ Romania
Buna ziua.
O problema cu CEZ Romania
In luna noiembrie am fost deconectat de la reteaua de alimentare cu energie electrica.
Pentru factura de recalculare anterioara, nu a venit nimeni sa citeasca contoarul,m desi la acea adresa nu locuieste miomentan nimeni, exista telefonn de contactt lasat la CEZ.
Estimat este 300 kw dar consumul real este foarte mic si specific ca nu am modificat acest estimat.
Indexul contoarului este la 209, ultima citire personala inainte cu 3-4 zile de debransare.
Factura de regularizare a venit cu suma de 160 lei.
In urma unei sesizari facute la CEZ unde am contestat factura, avizul de debransare si debransarea a sosit o alta factura de recalculare cu suma de -691 lei.
Precizez ca in urma discutiilor cu un reprezentat relatii cu clientii am aflat ca am achitat pina la indexul contoar 475.
Am intrebat de ce sunt deconectat desi am platit in plus la ei.
Raspunsul a fost ca trebuia sa achit facturile estimate.si nu am sa fiu reconectat pina nu achit taxa de bransare-debransare.
Din punctul meu de vedere acest sistem folosit de CEZ cu estimatul este o mare pacaleala pentru noi si un mare beneficiu pentru noi si un mare avantaj pentru ei, astfel, daca in toata tara mai sunt 1000 de persoane in situatia mea, CEZ nu mai are nevoie de imprumuturi la banci ci folosesc banii ....
Intrebarea mea este daca au dreptul sa ma debranseze desi am platit mai multi kw iar daca nu, care este baza legala pentru a ma putea adresa instantelor de judecata.
Va multumesc anticipat.
Va multumesc pentru raspunsul dat.
Am sa merg exact unde am fost indrumat de catre dumneavoastra si am sa depun actiunea.
Am sa caut pe internet modul cum se redacteaza o actiune si imediat am sa actionez.
Cu stima.
D Iliescu
In luna iunie 2011 am depus un raport (cerere tip militar) pentru a iesi la pensie. S-a analizat raportul si incepind cu 01.07.2011 prin ordin pe inspectorat sunt trecut in rezerva cu drept de pensie pentru limita de virsta. Dupa multe telefoane la casa sectoriala de pensii a M.A.I. primesc o decizie de pensie provizorie cu impozite CAS retinut si implicit contravaloarea acesteia, contravaloare din care mai lipsea suma de pe o luna. Dupa demersuri am primit si aceasta diferenta. Din luna decembrie, nu am mai primit nimic. Am sunat zilnic de mai multe ori la casa sctoriala dar nu a mai raspuns nimeni pina pe 26-27 ianuarie 2012. In luna februarie 2012 m-am internat in spitalul militar cu hernie de disc si alte afectiuni ale coloanei. La indrumarea unui fost coleg am solicitat si intrarea in comisia medico- militara unde am fost clasat cu grad de invaliditate III si scoatere din evidenta.
Tot asteptind pensia, la sfirsitul lunii martie 2012 primesc decizie de respingere a cererii de pensionare pe motiv ca mai imi trebuia 1 an la virsta. Pina la primirea acestei respingeri am trimis catre casa sectoriala de pensii si clasarea medicala ca sa fie depusa la dosar.
Dupa primirea respingerii am fost sunat de catre un functionar ca suma ce am primit-o ca pensie provizorie imi va fi oprita si am sa ies la pensie pe cauze de invaliditate.
Intrebarea mea este : ce pot sa cer in instanta sau la ce institutie contravaloarea salariului pe lunile in care am fost ,, pensionar" fara pensie sau cum se numeste pozitia mea de la 01.07.2011 si pina am sa primesc decizia de pensionare pe caz de invaliditate?
Ma pot adresa instantei de contencios administrativ cu solicitarea de daune pecuniare si daune morale?
Personal consider ca mi s-a facut o nedreptate din partea institutiilor statului si am fost lasat fara niciun mijloc de subzistenta atita timp. Sunt decis sa solicit daune morale si pentru a nu se mai repeta aceste situatii care va spun din proprie experienta ca sunt groaznice si pentru a-mi ,,spala" tratamentul la care am fost supus de catre oameni incompetenti.
Va multumesc anticipat pentru sfaturile pe care sunt sigur ca am sa le primesc.