avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate iulianour

Activitate iulianour

iulianour a scris:

Un salut prietenos tuturor! V-am mai cerut informatii in trecut legate de problema mea . O reiau foarte pe scurt .:in urma unui imprumut acordat unei pers .am intocmit cu aceasta un act notarial ,termenul de plata a scazut de muuuuuuuult eu nerecuperand absolut nimic,am contactat un executor,un avocat,am deschis un partaj celor 2 soti (proprietari comuni al unui apart.cu 2 camere)in vederea recuperarii macar a unei parti din suma de 22000euro .A fost primul termen ,al2lea termen ,la care sotia debitorului si-a pus si ea avocat si asteptam al3lea termen pt care si ea trebuie sa achite o taxa de timbru ,...vor sa demonstreze ca de fapt acest imobil a fost platit mai mult de aceasta desi in primul termen sustinea ca este bun comun cumparat dupa nunta acum 20de ani ,sotul a fost si el citat ...dar nu a dat nici un semn .INTREBAREA ESTE :ce sanse de recuperare sau ma rog ,de castig al acestui proces am eu in masura in care instanta ii acorda ei lotul de 80% restul ramanad sotului .tin sa precizez ca imprumul a fost acordat sotului ,de asemenea actul notarial a fost intocmit intre el si eu ,#-o. VA rog sa ma ajutati cu cat mai multe variante ...am crezut ca ajut o familie la greu ,dar am ajuns sa imi distug propria :((familie ,intru cat nu se termina aici ... mi se aduc acuze din partea sotiei acestuia ca as avea(avut) si alte relatii de alt gen :((ma murdaresc cu acuze nefondate .va MULTUMESC ANTICIPAT ,DOAMNE AJUTA!!!


Un salut prietenos tuturor! V-am mai cerut informatii in trecut legate de problema mea . O reiau foarte pe scurt .:in urma unui imprumut acordat unei pers .am intocmit cu aceasta un act notarial ,termenul de plata a scazut de muuuuuuuult eu nerecuperand absolut nimic,am contactat un executor,un avocat,am deschis un partaj celor 2 soti (proprietari comuni al unui apart.cu 2 camere)in vederea recuperarii macar a unei parti din suma de 22000euro .A fost primul termen ,al2lea termen ,la care sotia debitorului si-a pus si ea avocat si asteptam al3lea termen pt care si ea trebuie sa achite o taxa de timbru ,...vor sa demonstreze ca de fapt acest imobil a fost platit mai mult de aceasta desi in primul termen sustinea ca este bun comun cumparat dupa nunta acum 20de ani ,sotul a fost si el citat ...dar nu a dat nici un semn .INTREBAREA ESTE :ce sanse de recuperare sau ma rog ,de castig al acestui proces am eu in masura in care instanta ii acorda ei lotul de 80% restul ramanad sotului .tin sa precizez ca imprumul a fost acordat sotului ,de asemenea actul notarial a fost intocmit intre el si eu ,#-o. VA rog sa ma ajutati cu cat mai multe variante ...am crezut ca ajut o familie la greu ,dar am ajuns sa imi distug propria :((familie ,intru cat nu se termina aici ... mi se aduc acuze din partea sotiei acestuia ca as avea(avut) si alte relatii de alt gen :((ma murdaresc cu acuze nefondate .va MULTUMESC ANTICIPAT ,DOAMNE AJUTA!!!
Am vrut sa ii fac o noua carte de identitate intru cat intentionam sa il ingrijim in Italia ,tara unde urmasii lui sunt momentan.Certificatul''vechi '' si buletinul tip vechi pe numele OLARU au fost emise in baza aceluiasi act a carui '''cotor''' (sau cum s-o chema ,ma scuzati nu stiu termenul potrivit )l-am vazut si eu la Primarie intradevar are numele OLARIU. Dar acest nu a fost al nimanui din neamul bunicului, toti se numesc olaru, desi in arhiva urme de olaru nu sunt .Acum am facut pasaport bunicului ,este in Italia ,dar ma gandesc ca in caz de deces are toate actele pe numele OLARU ,mai putin acest certificat nou unde i s-a mai adaugat acel ''I''.
BUN GASIT!Asta e problema mea: bunicul meu in varsta de 91 de ani a avut nevoie de un nou cetrificat de nastere intru cat cel vechi era prea degradat . La primaria locala s-a emis un alt certif. dar de data asta nu cu numele de OLARU asa cum el si neamul lui se numeste ci OLARIU .am fost la arhiva ''la judet'' si nu au gasit OLARU ci OLARIU ,dar pe alta zona ,nicidecum cea unde a trait(traieste) bunicu ,razbunicu...si tot neamul :"> . precizez ca buletinul este tot cu numele OLARU si este eliberat tot in baza aceluiasi act ca si certificatul , data de nastere si numele parintilor lui corespund.INTREBAREA ESTE CARE E URMATORUL PAS IN VEDEREA STABILIRII IDENTITATII ???
Bun gasit !Eu v-am mai deranjat si in trecut tot cu aceasta problema a mea ,dar vad ca cu trecerea timpului parca ma cufund tot mai mult .Reiau pe scurt :am dat cu imprumut suma de 22000 euro am intocmit act notarial ,termenul de plata pt debitor a expirat din februarie acest an ,am deschis dosar la executor ,pt care am platit 14 mil lei vechi din 76 de milioane lei vechi .executorul a confirmat ca acest debitor are o garsoniera (bun comun cu sotia) dar ca sa recuperez ceva ,o mica parte din suma,trebuie sa-mi pun avocat sa le fac partajul si apoi el v-a executa partea ce i se cuvine debitorului ,iar eu trebuie sa ii indic si alte posibilitati ,pentru care el la randul lui v-a face ''sapaturi''.intrebarea mea este:E POSIBIL CA NOI INSELATII SA NE ZBATEM SA RECUPERAM CE-I AL NOSTRU (sa mai cheltuim inca pe atata)IAR DEBITORUL SA-SI DUCA VIATA LINISTIT IN CONTINUARE INTR-UN LUX ? CACI ARE DESTULE VILA ,BMX 318 DECAPOTABIL ,FIRME ,binenteles pe alte nume ,CHIAR NU SE POATE FACE DREPTATE PE BANI PUTINI ?, ACEST DEBITOR CU ASTA SE OCUPA ,NU SUNT SINGURA PAGUBITA ,AM INTALNIT PE PUTIN ALTI 5 CA MINE ,BINENTELES CU SUME MAI MICI .Dragilor ,gandul ca mi-a tras asemenea teapa ,si gandul ca altii ca mine ii vor cade in plasa nu-mi da pace din februarie incoace .va rog sa veniti in sprijinul meu cum sa fac sa-mi fie bine ,:(( Si un alt aspect care se refera la executor ,eu nu inteleg ei (executorii) actioneaza dupa un standard sau fiecare isi face propriul mod de 'activare',.eu odata ce am platit acest comision imi imaginam ca v-a prelua el cercetarile in privinta debitorului (conturi ,bunuri ,pensie sau mai stiu ce altceva),dar binenteles dupa plata am aflat ca eu vin cu informatii iar el demareaza cercetarea in acel sens binenteles dupa varsarea altor bani la secretara #-o
sunt pers . fizica si suma ce i-am dat e de 22000euro
deci e clar!!!????? trebuie sa-i primesc [doar] in fata notarului ?sau a altor pers juridice?
Daca la baza imprumutului sta angajamentul de plata-act notarial autentificat -al carui termen de plata a scazut de 9 luni ,cum trebuie sa procedez in caz ca debitorul intentioneaza sa inapoieze o parte din suma ?
:">:">, iertata-mi fie insistenta si ''nepriceperea'' pe acest subiect ,....va rog sa-mi explicati daca: in cazul executarii bunurilor unui debitor ,eu in ce fel imi recuperez paguba(de natura baneasca),cum se procedeaza cu acele bunuri ?vor fi evaluate si acea voloare se v-a scade din debit si primesc acele bunuri?
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea mea :actul norarial ce constiutuie in conformitate cu art.66din Legea 36/1995 titlu executoriu ,este valabil si pentru proprietatile din afara teritoriului Romaniei??Daca da ,un bun imobil luat in rate si inca in curs de achitare ,poate fi ''''confiscat'''? VA MULTUMESC ANTICIPAT:)