avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate marianacornaciu

Activitate marianacornaciu

Discuție Acte casa
Bună ziua,
Cum pot părinții mei sa își perfecteze actele pe casa și pământ având în vedere faptul ca au cumpărat în anul 1965 cu chitanța de mana și nu au nici un alt document ca dovada decât de la primărie ca au plătit impozit timp de 53 de ani
Buna ziua,
Am dat in judecata ANAF-ul pentru recuperare taxa de mediu,ei au facut recurs pe motiv ca nu a fost contestata si in contecios administrativ si ca hotararea judecatoreasca este ilegala din acest motiv
Ma intereseaza modul meu de a face intampinare la acest recurs si daca totusi se poate judeca si castiga un proces si fara aceasta contestatie si care ar fi toti pasii de urmat din punct de vedere legal.
Multumesc!
Buna ziua as dori sa stiu daca statul da cei 500 euro pentru tinerii de pana la 35 ani care se intorc in tara din strainatate si care este legea si cui ar trebui sa se adreseze?
Buna ziua!ma intereseaza si pe mine ce acte pe casa ar trebui sa faca parintii mei fratelui meu astfel incat ceilalti 2 frati ai mei sa nu le poata ataca dupa moartea parintilor mei
Am avut o masina luata in leasing pe care am predat-o firmei de leasing dupa un an jumatate de folosinta si de plata a ratelor dupa 2 ani firma de leasing imi trimite executare silita pt recuperare a 2 rate +penalitati+taxe de recuperare masina desi masina am dus-o eu la firma +alte taxe incluse in contract,achit la executor aceste taxe inclusiv taxa de executare silita ajungand undeva a suma de 7500 lei.iar acum primesc in continuare mesaje de la firma de leasing precum ca mai am de plata ca ei au vandut masina si ca nu au recuperat in totalitate suma pe masina
vreau sa stiu daca din moment ce exista o executare silita prin care se poate dovedi ca am achitat mai trebuie sa primesc mesaje de la firma respectiva si daca mai am vreo obligatie fata de aceasta
cum pot proceda pt a inchide cazul definitiv pt ca si executorul cand am achita mi-a spus ca s-a terminat
Răspuns la discuția bataia la scoala
multumesc! pt sfat
Răspuns la discuția bataia la scoala
Problema e ca nu doar copilulul imi spune ci si alti copii din clasa.
Dar atunci cand nu poti discuta cu parintii cand parintii isi invata copii sa bata ce pot face?
Cine e raspunzator pentru faptul ca un elev este batut zilnic de catre alti elevi din clasa?
Pot fi trasi la raspundere parintii avand in vedere ca sunt copii cu varsta de 10-11 ani?
Copilul meu este terorizat la scoala atat fizic cat si psihic,el este mai lent in miscari iar eu l-am invatat ca nu trebuie sa raspunda cu bataie.Am incercat sa vorbesc cu parintii dar parintii spun ca si al meu este obraznic, da este, dar al meu nu loveste, riposteaza verbal dar nimic mai mult
Multumesc!
sunt studenta la ifr in anul 2 daca ma transfer la zi sau ma inscriu la o facultate la zi si intre timp dau nastere unui copil beneficiez de indemnizatia de crestere copil?