avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Activitate Danna_Alina

Activitate Danna_Alina

2,95g
Buna ziua! Am un prieten care este in urmatoarea situatie: A avut un accident de circulatie cu victima, s-a terminat procesul avand ca solutionare: Firma de asigurari sa plateasca daune victimei, acum firma l-a dat in judecata pentru recuperarea banilor. Firma poate bloca contul? Poate face o intelege la notariat pentru plata de pensie alimentara pe orice suma vrea?
Răspuns la discuția Salariu la reincadrare
Buna ziua, va rog frumos stie cineva sa-mi raspunda?
Răspuns la discuția Salariu la reincadrare
Buna seara, va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: in urma terminarii studiilor in anul 2008 am fost trecuta pe functia de economist III, odata cu 330/2009 nemaifiind debutant am trecut pe economist II evident cu nemarire de salariu, acum sunt in concediu de ingrijire copil optand pentru varianta de 1 an de zile. Ce salariu voi avea la reintoarcere, cel avut anterior sau calculat conform gradatiei corespunzatoare transei de vechime si in functie de clasele aferente functiei?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Neacordarea primei de nastere
In 118/2010 se spune:
Art. 9. — Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi nu se mai acorda ajutoare sau, dupa caz, indemnizatii la iesirea la pensie, retragere ori la trecerea in rezerva.

In 283/2011 se spune acelasi lucru:
Art. 9
In anul 2012 nu se acorda ajutoarele sau, dupa caz, indemnizatiile la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva.

Toata lumea se leaga de cuvantul ,,ajutoare,, aceste articole mi s-au aratat si mie cand am cerut banii.
Răspuns la discuția Salariu la reincadrare
Scuze .., este vorba de 283/2011 si 284/2010, iar in 283/2011 este specificat:
Art. 2
In anul 2012, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat.

Art. 3
Prevederile art. 1 si 2 se aplica in mod corespunzator si personalului ale carui raporturi de munca sau serviciu au fost suspendate in conditiile legii si si-a reluat activitatea in anul 2012.
Pana la urma ce salariu voi avea?
Buna seara, am o nelamurire ... sunt in concediu crestere copil, ma voi intoarce in cursul anului 2012 la serviciu, sunt bugetara. La intoarcere salariul se va stabili conform gradatiei corespunzatoare transei de vechime si in functie de clasele aferente functiei sau se aplica 283/2011 art. 2, art. 3? Mi-a spus cineva ca 284/2011 nu se aplica in anul 2012.
Multumesc frumos pentru ajutor ..., fiind pentru prima data intr-o astfel de situatie am tot felul de intrebari. Nu am fost casatoriti, va trebui sa aduc martori? se poate sa obtin eu custodia copilului? ma puteti ajuta cu formularea unei astfel de cereri sau este un tipizat care se completeaza la judecatorie?
Multumesc frumos pentru raspuns, mai am cateva nelamuriri .... Unde se depune aceasta cerere de chemare in judecata? la judecatoria din sectorul de domiciliu al mamei? se poate cere avocat din oficiu, se da oricum si fara a cere? se percep taxe?