avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate CameliaGulyas

Activitate CameliaGulyas

Buna ziua!
In legatura cu modificarile recente ale Codului Fiscal as dori sa stiu daca (si cu ce data) apar modificari in retinerile reprezentand contributii asigurari sociale pentru indemnizatiile consilierilor locali. Deasemenea, avand in vedere si modificarile aduse de Ordinul 1045 la declaratia unica, daca exista diferente in modalitatea de raportare a acestor tipuri de venituri.
Va multumesc!
Buna ziua!
Am o intrebare in legatura cu plata si declararea sumelor reprezentand indemnizatii pentru membrii B.E.C. si ai sectiilor de votare pentru luna iunie.
Daca plata sa va face pana in 25 iunie, sumele (impozitul aferent) vor fi incluse in declaratia unica D112 pentru luna mai sau in cea aferenta lunii iunie?
Multumesc!
Ma confrunt cu o problema legata de modul de plata si acordarea drepturilor de asigurari sociale, aferente unui angajat caruia i s-a redus timpul de munca de la 8 ore la 4 ore, in baza OUG nr.111/2010, art. 32 lit. "a".
Va rog sa-mi spuneti care e modalitatea corecta de acordare a salariului si evidentiere a tipului de contract in programul de salarii, pentru asigurarile sociale de stat, atata timp cat art.32 lit. "a" OUG nr.111/2010, desi face trimitere la Codul Muncii, in Legea nr.53/2003 nu este reglementata clar aceasta situatie.
Mentionez ca in situatia mea nu este vorba de reducerea normei ci a timpului de munca.
Buna ziua!
Ma intereseaza daca angajatii au dreptul, la venitul salarial aferent contractului de munca cu timp partial de 2 ore, la functia de baza, la deducerea de 250 lei la impozit.
Sunt de acord cu dvs., nu exista o continuitate si o logica in program... . Modificarea Revisalului cu introducerea campurilor legate de drepturile salariale s-a facut in ideea "completarii" carnetului de munca insa acum vedem ca exista multe discontinuitati intre cele doua "sisteme" si oricum, riscul de pierdere sau inregistrare eronata a datelor e mult prea mare!
Probabil pt. ca e singurul salariu inregistrat in Revisal...
Dupa ce v-am trimis mesajul am mai sunat la itm Timisoara si mi s-a spus ca in Revisal se inregistreaza salariul avut la 1 august, pt. ca de atunci a intrat in vigoare noua versiune dar intrucat orice modificare se raporteaza, trebuie introdus salariul la zi.
De fapt, in momentul de fata sunt intr-o ceata totala, nu mai stiu care salariu si cum trebuie introdus, pt. ca mai apare o alta problema: in carnetul de munca se inscria salariul ca drept stabilit prin lege sau contractul de munca, nu cel din statul de plata care poate fi diferit in fiecare luna. Acum, vad ca multe persoane intreaba pe forumuri cum anume se introduce un drept salarial si li se raspunde in moduri diferite: se introduce oare salariul ca drept stabilit sau salariul brut din statul de plata??? Ar fi trebuit ca aceste probleme sa fie deja reglementate clar sau stabilite prin lege, nu sa faca fiecare cum crede de cuviinta... Ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc!
In Revisalul nou se introduce salariul de la 1 august sau 1 ianuarie? Am introdus pentru toti angajatii salariul avut la 1 ianuarie pentru ca asa mi s-a parut logic, intrucat nu sunt evidentiate in carnetul de munca salariile de la 1 ianuarie. Daca nu este bine asa, cum procedez ca sa introduc corect? Intru pe corectie, trec salariul la 1 august si trec data consemnarii ca fiind 1 august???
Va multumesc anticipat!
Am incercat sa ii adaug, insa la adaugarea contractului imi da eroare, intrucat data angajarii nu poate fi anterioara datei consemnarii (am introdus angajatul dar nu pot introduce contractul din cauza datei, care e de ex. 01.06.2006...). Va multumesc pt. mesaje!
Programul nu permite acest lucru. Ori ii adaug pe cei 3 (si atunci e posibil sa mi se dubleze, sau sa nu permita programul), ori ii preiau din nou pe toti (si asta inseamna ca am lucrat degeaba)...