avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care salariu se introduce in Revisalul nou?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care salariu se introduce in Revisalul nou?

In Revisalul nou se introduce salariul de la 1 august sau 1 ianuarie? Am introdus pentru toti angajatii salariul avut la 1 ianuarie pentru ca asa mi s-a parut logic, intrucat nu sunt evidentiate in carnetul de munca salariile de la 1 ianuarie. Daca nu este bine asa, cum procedez ca sa introduc corect? Intru pe corectie, trec salariul la 1 august si trec data consemnarii ca fiind 1 august???
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:30, 25 Octombrie 2011
Dupa ce ati introdus salariile din ianuarie intrati pe "Modificari" si introduceti toate modificarile de salarii pana la zi.
CameliaGulyas a scris:

In Revisalul nou se introduce salariul de la 1 august sau 1 ianuarie? Am introdus pentru toti angajatii salariul avut la 1 ianuarie pentru ca asa mi s-a parut logic, intrucat nu sunt evidentiate in carnetul de munca salariile de la 1 ianuarie. Daca nu este bine asa, cum procedez ca sa introduc corect? Intru pe corectie, trec salariul la 1 august si trec data consemnarii ca fiind 1 august???
Va multumesc anticipat!


Este buna varianta dvs .. intrucat aceasta acopera si perioada lipsa 01.01.2011 - 01.08.2011 ... in speta, parerile sunt impartite ... si eu am folosit varianta dvs si chiar nu s-a intampinat nicio problema din partea ITM-ului...
Dupa ce v-am trimis mesajul am mai sunat la itm Timisoara si mi s-a spus ca in Revisal se inregistreaza salariul avut la 1 august, pt. ca de atunci a intrat in vigoare noua versiune dar intrucat orice modificare se raporteaza, trebuie introdus salariul la zi.
De fapt, in momentul de fata sunt intr-o ceata totala, nu mai stiu care salariu si cum trebuie introdus, pt. ca mai apare o alta problema: in carnetul de munca se inscria salariul ca drept stabilit prin lege sau contractul de munca, nu cel din statul de plata care poate fi diferit in fiecare luna. Acum, vad ca multe persoane intreaba pe forumuri cum anume se introduce un drept salarial si li se raspunde in moduri diferite: se introduce oare salariul ca drept stabilit sau salariul brut din statul de plata??? Ar fi trebuit ca aceste probleme sa fie deja reglementate clar sau stabilite prin lege, nu sa faca fiecare cum crede de cuviinta... Ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc!
Am si eu o intrebare:
Un salariat din 2006 are raportul per salariat cu - interval vechime (2006-prezent) iar la salariu (cel inregistrat de mine ca fiind activ la 01.08), desi el in anii precedenti avea un salariu mai mic. De ce apare salariu din intervalul 01.08-prezent ca fiind salariul sau de la angajare(2006) si pina in prezent??? Nu stiu daca m-am facut inteleasa ...
Probabil pt. ca e singurul salariu inregistrat in Revisal...

Alte discuții în legătură

Revisal vechi/revisal nou Arion Ramona Arion Ramona Am un angajat din 2009 in revisalul cel vechi cu norma intreaga, in iulie 2011 am modificat norma de lucru la 4 h,implicit salariul la 335 lei.In august am ... (vezi toată discuția)
Introducere date in noul revisal ioana.diana.cristea ioana.diana.cristea Buna ziua, Ceea ce nu am intelese din nici un articol publicat pana acum, este cum anume introduc datele in versiunea noua de Revisal. Adica, la ... (vezi toată discuția)
Operare in revisal drepturi salariale castigate retroactiv in instanta monicalirca monicalirca Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema: - un salariat ( personal contractual) a castigat in instanta modificarea drepturilor, salariale incepand cu ... (vezi toată discuția)